Kurumsal yönetim ilkeleri ve borsaya kote (IMKB 100) şirketler üzerinde bir uygulama
Corporate governance principles and a study on the publicly listed companies (ISE 100)
  1. Tez No: 184200
  2. Yazar: NİHAYET TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY KIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
T.C.MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜİSTATİSTİK ANABİLİM DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMIKURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ VE BORSAYA KOTE (İMKB 100)ŞİRKETLER ÜZERİNDE BİR UYGULAMANihayet TOPÇUÖZETYaşanan küresel finansal krizlerin, şirket iflasları ile dolandırıcılıkların göz ardıedilemeyecek boyutlarda gerçekleşmesinin önemli nedenlerinden birisi, ülkelerin veşirketlerin kurumsal yönetim politikalarının yetersiz olmasına bağlanmaktadır. Bu görüş,kurumsal yönetim kavramının önemini artıran bir etken olmuştur. Bu gelişmeler,ülkelerin, piyasaların ve şirketlerin rekabet güçlerinin artırılmasında kurumsal yönetimkavramının etkisi ve önemini gündeme getirmiştir.Ülkelerin sadece makroekonomik politikalarla rekabet etmelerinin zorlaştığı günümüzde,Türk şirketlerinin de uluslararası ekonomi ve ticaret düzenine ayak uydurabilmesi içinyapılarını güçlendirmelerinin ve dünya piyasalarında kendilerini kabul ettirebilmelerinin,kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanmasıyla hız kazanacağı düşünülmektedir.Çalışmada; kurumsal yönetimin tanımı, önemi ve gelişimi, Türkiye'de kurumsalyönetimin ortaya çıkışı ve uygulamaları, ülke içinde yapılan araştırmaların sonuçları ileilkelerin uygulanmasına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada, İstanbul MenkulKıymetler Borsasında işlem görmekte olan halka açık şirketlerden örnekleme yapılarakkurumsal yönetim ilkelerinin kapsamında yer alan, şirketlerin internet sitelerindebulundurmaları gereken bilgiler ile şirketlerin bu bilgilere ne derece yer verdiğine ilişkinweb analizi gerçekleştirilmiş ve analiz sonuçlarına yer verilmiştir.Türkçe Dizin Kelimeleri; Kurumsal, Yönetim, İlkeleri, İstatistik, SPK
Özet (Çeviri)
T.C.MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEDEPARTMENT OF STATISTICSGRADUATE PROGRAMCORPORATE GOVERNANCE PRINCIPLES AND A STUDY ON THE PUBLICLYLISTED COMPANIES (ISE 100)Nihayet TOPÇUABSTRABTOne of the most important underlying factors behind the cause of global financial crises,company bankruptcies and frauds that occured in gigantic proportions can be attributed to thelack of sound corporate governance principles both for countries and companies. As a result,this point of view increased the importance of the corporate governance concept. Thesedevelopments brought up the effect and importance of the corporate governance concept inenhancing the competitiveness of countries, financial markets and companies.At a time when the competition of countries merely with macroeconomic policies becameharder, in order to keep pace with the global economy and business trends, TurkishCompanies shall accelerate their structural strenghtening and their penetration to globalmarkets by complying with the corporate governance principles.This study provides information regarding the definition, importance and development ofcorporate governance standards in Turkey, and the extent of its implementation by research.In this study, sampling of the publicly listed companies on ISE, the information which thecompanies should provide on their web pages according to the Corporate GovernancePrinciples (CMB) and the amount and content of the info provided on their web pages areevaluated.Key Words; Corporate, Governance, Principles, Statistics, CMB