Monitoring and control problems in the Turkish corporate governance system: Lessons to be learned from the UK corporate governance system.
Türk kurumsal yönetim sisteminde izleme ve kontrol problemleri: Birleşik Krallık kurumsal yönetim sisteminden öğrenilecek dersler
  1. Tez No: 804055
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. DANIEL ATTENBOROUGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Önemli sayıda kötü yönetim vakasının ortaya çıkması, finansal piyasaları iyi kurumsal yönetişim uygulamalarının önemi ve vazgeçilmezliği konusunda bir meydan okumayla karşı karşıya bırakmıştır. Enron gibi büyük firmaların iflaslarının temel sorunları, şeffaflığın olmaması, etkin olmayan denetim sistemleri ve hissedarlara karşı hesap verme sorumluluğuna tabi olmayan üst düzey yöneticilerin hileli uygulamalarıydı. Bu nedenle yasal düzenlemelerin yanı sıra kurumsal yönetim ilkeleri de küresel ölçekte geliştirilmiş ve güçlenmiştir. Bu makale, Türk kurumsal yönetim sistemindeki izleme ve kontrol sorunlarını incelemektedir. Şeffaflık ve bilgilendirme düzeyleri, yönetim kurulunun bağımsızlığı ve finansal raporlama boyutlarının yeterliliği değerlendirilmektedir. İngiltere yaklaşımı, kapsamlı hissedar hakları, etkin bir denetim sistemi ve şirketin en iyi uygulama kurallarına uymasını sağlayan kurumsal yatırımcıların rolü açısından gelişmiş bir iyi yönetişim sistemi olarak örnek alınmıştır. Türkiye'de son dönemde yapılan reformların, özellikle Sermaye Piyasası Kanunu, yeni Bankacılık Kanunu ve Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin borsaya kote şirketler arasında en iyi uygulamaların işlevini iyileştireceği kabul edilmektedir. Ancak,“uy ya da açıkla”yaklaşımına dayalı kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bununla birlikte, uluslararası muhasebe ve denetim standartlarına uyum, borsaya kote Türk şirketlerinin diğer şirketlerle karşılaştırılabilirliği açısından bir mihenk taşıdır. Ayrıca, bu standartlar yönetim kurulunun hissedarlara karşı sorumlu olmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The occurrence of a significant number of embezzlement cases has presented financial markets with a challenge to the importance and the indispensability of their good corporate governance practices. The main problems of the collapses of the big firms, such as Enron were the lack of transparency, inefficient auditing systems, and the fraudulent practices of senior managers not subject to accountability to the shareholders. Because of this, in addition to the regulation of law, the corporate governance principles have been improved and strengthen globally. This paper examines monitoring and control problems in the Turkish corporate governance system. Transparency and disclosure levels, the independency of the board of directors, and the adequacy of the financial reporting dimensions are evaluated. The UK approach is taken as an advanced good governance approach in terms of extensive shareholders rights, an effective auditing system, and the role of institutional investors ensuring the company complies with the code of best practice. It is accepted that the recent reforms in Turkey, especially the Capital Markets Law, new Banking Law, and Corporate Governance Principles of the Capital Markets Board of Turkey will improve the function of the best practices among listed firms. However, the application of the corporate governance principles, which are based on a 'comply or explain' approach, has not reached the desired level. Nevertheless, the adaptation to international accounting and auditing standards is a cornerstone for Turkish listed companies' comparability with other firms. Also, these standards will help to the board be accountable to the shareholders.