Tasarım sürecinde üç boyutlu modellemenin rolü ve CAD/CAM programlarının sınıflandırılması
The role of three dimensional modeling in the design process and categorization of CAD/CAM programs
- Tez No: 184203
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TOKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETGünümüz teknolojisi baş döndürücü hızı ile ilerlemekte ve hayatımızın hernoktasında yerini almaktadır. Tasarım sürecinde bilgi paylaşımı da bu gelişenteknolojiden etkilenmekte ve son onbeş yılda iki boyutlu resimlerden ve ikiboyutlu resimlerin kullandığı kağıttan üç boyuta ve sayısal ortama geçmektedir.Sayısal ortamda üretilen, saklanan imgelerin (resim, plan, proje vb.)paylaşım kolaylığı da teknolojinin bize sunduğu kolaylıklar arasındadır.Günümüzde kıtalar arası bilgi paylaşımı saniyelerle ifade edilebilen sürelereindirgenmiş ve bilgilerin paylaşımı da çok geniş kitlelere yayılmış bulunmaktadır.Tasarım süreci de bu sayısallaşan bilgi verileri ve bu bilgi verilerininpaylaşımında yaşanan süratli iletişimden faydalanılmak suretiyle teknolojiyeentegrasyonunu sürdürmüştür. Tasarım sürecindeki hızlanma yada diğer değişletasarım sürecinin kısalması tasarımcının olduğu gibi üreticinin ve tüketicinin defaydasınadır. Tasarım sürecindeki, tasarımcıya fayda sağlayan bu sayısallaşmasürecinde en önemli katma değer üç boyutlu modelleme olarak kendinigöstermektedir. Üç boyutlu modellemenin günümüz tasarımcısı tarafındanyadsınması beklenemez. Sayısal ortamda tasarlanan ürünlerin tasarım süreciiçerisinde bulunan birimler tarafından rahatlıkla ulaşılabilirliğinin yanı sıra gelişenüç boyutlu programların sağladığı, mühendislik hesaplamaların kolaylıklauygulanabilirliği ve sunum tekniklerinin gelişmişliği, tasarımcıları üç boyutlumodelleme programlarının kullanımına yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn our day and age, technology is rapidly advancing and is taking its placein every aspect of our lives. Sharing information during the design process isalso being effected by this advancing technology, during the last fifteen years, ithas developed from 2D drawings and paper, which is the media 2D requires, to3D and digital environments.The conveniences of sharing files, such as pictures, plans, projects, etc,which have been created and stored in digital environments, is one of thebenefits this technology offers us. Today, intercontinental data sharing has beenreduced to seconds and the sharing of information has been spread around vastpopulations.The design process has kept on its integration with technology in order totake advantage of digital data and the rapid communication and sharing ofinformation. The acceleration of the design process, or in other words, theshortening of the design process is to the benefit of, not only the producer, butalso the customer. During the digital design process the most important benefit tothe designer shows itself as 3D modeling. 3D modeling cannot be despised by adesigner of our time. Besides the conveniences the digital design phase offers toall aspects of product design, the practical engineering calculations and superiorrepresentation techniques of 3D environments are among the reasons designerschoose to use these 3D modeling programs.