Mimarlık eğitiminde BIM tabanlı disiplinlerarası işbirliği önerisi
A proposal of BIM-based multidisciplinary collaboration in architecture curriculum
- Tez No: 449296
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bina tipolojisindeki değişimler, yeni malzemeler, artan şartname ve yönetmelikler, yeni inşaat yapım teknikleri ve karmaşık bina programları yapı branşlarından profesyönellerin daha sıkı işbirliği içinde çalışmalarını zorunlu hale getirmektedir. Bu süreçlerde geleneksel olarak yönetici konumunda olan mimarların rolü de değiştirmektedir (D. Güney, 2015). Gerçek çalışma ortamında mimarların karşılaştıkları deneyimler ve karar verme süreçlerinin eğitimde desteklenmesi önem taşımaktadır. Çok paydaşlı proje süreçlerinde, işbirliği ve birlikte karar alma adımlarında diğer paydaşların ihtiyaçlarını ve önceliklerini bilme mimarlık öğrencilerini daha donanımlı yapabilecektir. Çok paydaşlı işbirliği ortamlarında mimarların diğer bina paydaşları ile birlikte çalışması sürecinde teknolojinin kullanımı işbirliği için kolaylaştırıcı bir rol alabilmektedir. Geçmişte CAD (Computer Aided Design, Tr. Bilgisayar Destekli Tasarım), mimari, statik, elektrik, tesisat projeleri gibi iki boyutlu çizimler üretmek için uygun bir araç olarak görülüyordu (Huang L., 2009). Ancak CAD yazılımlarının veri çevrimi, aynı bilginin tekrarlı üretimi ve proje belgeleri arası koordinasyonun da sorunlar oluşturmaktadır. CAD günümüzde halen her disiplinin kendi içinde gelişmesini desteklemektedir, ancak gelecekte paydaşlar arasındaki işbirliğini ve etkileşimi kısıtlamaktadır (Belloni K., Kojima J. and Sepp P. I., 10–12 June 2009). Günümüzde CAD yerini BIM araçlarına terk etmektedir. Açılımı olan Building Information Modeling (Tr. Yapı Bilgi Modelleme) olan BIM, grafik ve grafik olmayan veri içeren üç boyutlu modellerin paydaşlar arası bina yaşam döngüsü boyunca paylaşımına dayanır. BIM, tümleşik bir proje tasarımı sağlamak adına farklı disiplinler arasında işbirliği güçlendirmektedir (Belhadj A. T., 1989). Bu tez çalışması, disiplinlerarası çalışma ortamlarının ilişkin eğitim yaklaşımlarının mimarlık müfredatında nasıl gerçekleştirilebileceğine dair bir öneride bulunmayı hedeflemektedir. Farklı disiplinlerden öğrencilerin tasarım projesinde birlikte çalıştığı ve işbirliği yaptığı bir öğrenme ortamının sağlanması, mimarlık öğrencileri için son derece faydalı olacaktır. Bu işbirliği ortamları için bu çalışma T tipi bir eğitim modeli kullanmayı ve işbirliğinin gerçekleşmesinde ortak veri ortamı, bilgi paylaşımı ve yönetim aracı olarak BIM araçlarından faydalanmayı planlamaktadır. AnahtarKelimeler : Mimarlıkta İşbirliği, Çok Disiplinli Mimari Masarım, Mimarlık Eğitimi, Tümleşik Proje teslimi (IPD), Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), Bilgisayar Destekli Tasarım, T-şekilli Eğitim Modeli.
Özet (Çeviri)
Changes in building typologies and programs, the introduction of new materials, increasing number of building codes and new building construction techniques requires the collaboration of AEC (Architects, Engineers and Constructors). Stakeholders and provided a seamless exchange of information. This, in turn affects the role of architects who are traditionally considered administrator of collaborative design and construction process development (D. Güney, 2015). The collaborative and decision making processes architects experience in the real world is important and they are expected to be supported in architectural education. It is valuable for architectural students to learn more about collaborative process, needs and expectoration of other building stakeholders in the curriculum. In the environment where architects collaborate with many participants the use of technology can be enabler in achieving better outcomes. In the past Computer Aided Design (CAD) considered being a suitable tool producing 2D drawings, such as architectural, electrical, ceiling, plumbing plans and so forth (Huang L., 2009). However, due to the data translation errors, production of redundant information and coordination problems between project documents, conducting collaborative efforts with CAD can be time consuming and costly (Belloni K., Kojima J. and Sepp P. I., 10–12 June 2009). It appears that Building Information Modeling (BIM) applications gradually replaces CAD. BIM is a working approach that produces a 3D model consisting of both graphic and nongraphic data, and this model is shared among project stakeholders throughout a building's life cycle. BIM strengthens the idea of cooperation of various disciplines to provide an integrated project design (Belhadj A. T., 1989). This thesis proposes an educational approach that allows interdisciplinary collaboration among participants from different building domains. This approach provides real-like working environments for architectural students to interact with other stakeholders. In this work a T-shaped educational model is takes as a base, and BIM tools are utilized as an enabling technology for the issues of data exchange and project management in the proposed collaborative environment. Key Words : Collaboration in Architecture, Multidisciplinary Architectural Design, Architectural Education, Integrated Project Delivery (IPD), Building Information Modeling (BIM), Computer-Aided Architectural Design.