Yedekli iki üniteli sistemler için koruma stratejisinde karar teorisi
Decision theory for a 2-unit redundant standby system in protection strategy
- Tez No: 184220
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ BARUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETYEDEKL K ÜN TEL S STEMLER Ç N KORUMA STRATEJ S NDEKARAR TEOR SUYAR, BurakYüksek Lisans Tezi , Matematik Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hüsnü BARUTOĞLUHaziran 2006, 45 sayfaBu çalışmanın amacı, yedekli 2-üniteli sistemler için en iyi onarımstratejisinin elde edilmesidir. Bu problem; sistemde ilk hata olduğunda, onarımyardımı çağırmak için bekleme zamanını hesaplamayı karar teorisi yardımı ile analizeder. Bu çalışma; sistem elde edilebilirliği ve ücretin çeşitli durumlarını, kararvericinin objektif değişkenler üzerindeki tercihleri için asıl değerleri ifade edebilençok özellikli fayda fonksiyonu yardımı ile çözmek için bir yöntem sunar. Kararmodeli; faaliyetlere, sürece, kaynaklara ve onarım yardımı çağırmadan önce beklemezamanına uygun onarım stratejisini belirler. Bu modelin kullanımı, bir sayısal örnekile verilmiştir.Anahtar kelimeler : Karar teorisi, Karar modeli, Koruma stratejisi, Onarımstratejisi, Yedekli sistemler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDECISION THEORY FOR A 2-UNIT REDUNDANT STANDBYSYSTEM IN PROTECTION STRATEGYUYAR, BurakMsc, Mathematics ScienceSupervisor: Assist. Prof. Dr. Hüsnü BARUTOĞLUJune 2006, 45 pagesThe purpose of this study is to obtain a good maintenance strategy for a 2-unit redundant standby system. The problem is analyzed via decision theory todetermine the waiting time to call the repair facility when the first piece ofequipment fails.This study presents a method for solving the conflictingrequirements of system availability and cast through a multi-attribute utility functionwich can express cardinal values for the decision maker?s preferences over theobjective variables. The decision model derives the appropriate maintenancestrategy; it corresponds to a set of actions, procedures and resourees, giving acosequent waiting time before calling the repair facility. The use of model ispresented for a numerical example.Key words : Decision model, Decision theory, Maintenance strategy,Protection strategy, Redundant standby system.