Ekolojik üretimde (organik tarım) Sakarya ekolojik koşullarında Agrozym bitki enzimi ile farklı gübre kombinasyonu uygulanan mısır (Zea mays L. ) ve ayçiçeği (Helianthus annus L. ) çeşitlerinde fenolojik, morfolojik karakterler ile dane verimi üzerin
In ecological production (organic agriculture) determine the effects Agrozym and different fertilizer combinations on phenological and morphological characters and grain yield of corn (Zea mays L. ) and sunflower (Helianthus annus L. ) varieties on S
- Tez No: 184250
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ivÖZETBu araştırma, 2003 ekim yılında Sakarya ekolojik koşullarında Agrozym veazot, fosfor gübrelerinin kombinasyonları ile mısır ve ayçiçeği bitkilerinin verim veverim unsurları üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. ?Tesadüf bloklarıbölünmüş parseller? deneme desenine göre 2 tekerrürlü olarak kurulan budenemede, 4 çeşit (mısır: TTM-815, NKP*20, ayçiçeği: Nantio, Valley) ve gübrekombinasyonları (kontrol, N, P, Agrozym, N+P, N+Agrozym, P+Agrozym,P+N+Agrozym) kullanılmıştır.Araştırmada mısır bitkisinde; en yüksek dane verimi, TTM-815 çeşidinde2769.5 kg/da, NKP*20 çeşidinde 3199 kg/da, en yüksek koçan boyu; TTM-815çeşidinde 23 cm, NKP*20 çeşidinde 25,5 cm, en yüksek 1000 dane ağırlığı; TTM-815 çeşidinde 392 gr, NKP*20 çeşidinde 375 gr, en yüksek bitki boyu; TTM-815çeşidinde 312,5 cm, NKP*20 çeşidinde 367,5 cm, en yüksek ilk koçan yüksekliği;TTM-815 çeşidinde 122,5 cm, NKP*20 çeşidinde 132,5 cm, en fazla koçanda danesayısı; TTM-815 çeşidinde 896 adet, NKP*20 çeşidinde 905 adet, en fazla koçançapı; TTM-815 çeşidinde 3.05 cm, NKP*20 çeşidinde 3.05 cm olarak bulunandeğerler N+P+Agrozym uygulanan parsellerden elde edilmiştir. İncelenenözelliklerde en düşük değerler her iki mısır çeşidinde de kontrol parsellerinden eldeedilmiştir.Ayçiçeği bitkisinde ise en yüksek dane verimi; Nantio çeşidinde 729 kg/da,Valley çeşidinde 761 kg/da, en büyük tabla çapı; Nantio çeşidinde 29 cm, Valleyçeşidinde 31 cm, en yüksek 1000 dane ağırlığı; Nantio çeşidinde 88.5 gr, Valleyçeşidinde 94.5 gr, en yüksek tablada dane sayısı Nantio çeşidinde 1850 adet, Valleyçeşidinde 1850 adet, en yüksek bitki boyu; Nantio çeşidinde 200 cm, Valleyçeşidinde 200 cm olarak bulunan sonuçlar N+P+Agrozym uygulaması yapılanparsellerden elde edilmiştir. İncelenen özelliklerde en düşük değerler her iki ayçiçeğiçeşidinde de kontrol parsellerinden elde edilmiştir.vBu araştırmada mısır ve ayçiçeği bitkisinde, Agrozym maddesininkullanılmasının verim ve verim unsurlarını yüksek oranda arttırdığı görülmüştür.Organik tarımda sadece Agrozym kullanılarak mısır ve ayçiçeği bitkisinin ihtiyacıolan besin maddeleri sağlanabilir
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThis research is conducted to determine the effects Agrozym and nutrigen,phosphorus fertilizer combination on grain yield, some yield components of corn andsunflower varieties in Sakarya ecological conditions in 2003 croping season. İn thisstudy, 4 varieties (corn: TTM-815, NKP*20, sunflower: Nantio, Valley) andfertilizer combination (control, N, P, Agrozym, N+P, N+Agrozym, P+Agrozym,P+N+Agrozym) were used in ?randomized block split plots? desing.In research corn plant; the highest grain yield, in TTM-815 variety 2769.5kg/da, in NKP*20 variety 3199 kg/da, the highest spadiks length; in TTM-815variety 23 cm, in NKP*20 variety 25,5 cm, the highest 1000 grain weigth; in TTM-815 variety 392 gr, in NKP*20 variety 375 gr, the highest plant length; in TTM-815variety 312,5 cm, in NKP*20 variety 367,5 cm, the highest first spadiks high; inTTM-815 variety 122,5 cm, in NKP*20 variety 132,5 cm, the highest in the numberof spadiks grain; in TTM-815 variety 896 adet, in NKP*20 variety 905 adet, thehighest spadiks diameter; in TTM-815 variety 3.05 cm, in NKP*20 variety 3.05 cmwere obtained in N+P+Agrozym applied plots. In the lowest degrees in researchingfeatures were found in control plots in the both of corn variety.In research sunflower plant; the highest grain yield; in Nantio variety 729kg/da, in Valley variety 761 kg/da, the biggest flat diameter; in Nantio variety 29 cm,in Valley variety 31 cm, the highest 1000 grain weigth; in Nantio variety 88.5 gr, inValley variety 94.5 gr, the highest in the number of flat grain yield; in Nantio variety1850 amount, in Valley variety 1850 amount, the highest plant length; in Nantiovariety 200 cm, in Valley variety 200 cm were obtained in N+P+Agrozym appliedplots. In the lowest degrees in researching features were found in control plots in theboth sunflower of variety.The increasing of grain yield and yield companents were seen in corn andsunflower plant by using of Agrozym matter in this research. Plant nutriment matter,which corn and sunflower needs, were can provides only using Agrozym in organicagriculture.