Helianthus annuus L. fidelerinde sırasal yaprak senesensine oksin ve sitokininlerin etkisi
The effect of auxin and cytokinins on sequential leaf senescence on Helianthus annuus L. seedlings
- Tez No: 184391
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP SAĞLAM ÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, epigeik çimlenme gösteren Helianthus annuus L. fidelerininkotiledonlarında meydana gelen senesensin düzeni üzerine sitokinin ve oksinin etkisiincelenmiştir.16 günlük fidelere 10-8 M ve 10-5 M oksin (Indol Asetik Asit-IAA) ve sitokinin (BenzilAdenin-BA) çözeltileri püskürtülerek senesens süreci takip edilmiştir. BA'nın senesensigeciktirdiği, IAA'nın ise senesensi hızlandırdığı gözlenmiştir. Bu gözlemler, totalklorofil ve total protein içerikleri ile peroksidaz aktivitesinin hızı ölçülerekdesteklenmiştir. Farklı ve eşit konsantrasyonlarda uygulanan oksin ve sitokininlerinhangisinin senesens üzerine daha etkili olduğu incelenmiştir. Sitokinin oksidazınallosterik aktivatörü olduğu bilinen oksinin sitokinin oksidasyonunu teşvik ederekkotiledonlarda meydana gelen senesensi hızlandırdığı tartışılmıştır.Bu araştırmada, elde edilen sonuçlara göre senesens sinyalinin oksin tabiatında birmadde olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of auxin and cytokinin on the mechanism of senescence which occurs in thecotyledons of Helianthus annuus L. seedlings that show epigeic germination has beeninvestigated.10-8 M and 10-5 M auxin and cytokinin solutions were sprayed to 16 days-old seedlingsand followed the progress of senescence. It has been observated that BA retardedsenescence, whereas IAA enhanced it. These observations were supported by thedeterminations of total chlorophyll, total protein, and peroxidase activity in thecotyledons. It has been investigated that the more effective on senescence which appliedsame and different concentration of auxin and cytokinin. It has been discussed that IAAwhich is known as an allosteric activators of cytokinin oxidase stimulates the cytokininoxidations so it increases senescence that occurs in the cotyledons.In this research, according to the results it has been thought that the senescence signalmay be a substance in nature of IAA.