Helianthus annuus L. fidelerinde brassinosteroidler ile senesens ve gravitropizma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between senescence and gravitropism with brassinosteroids in Helianthus annuus L. seedlings
  1. Tez No: 198541
  2. Yazar: EDA KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETHelianthus annuus L. FİDELERİNDE BRASSİNOSTEROİDLER İLESENESENS VE GRAVİTROPİZMA ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİBu çalışmada epigeik çimlenme gösteren, vertikal ve horizontal konumdaki Helianthusannuus L. fidelerinin kotiledonlarında meydana gelen senesens üzerine epibrassinolid(eBL) in etkisi incelenmiştir.14 günlük fidelere 10-9 M ile 10-11 M eBL ve oksin taşınma inhibitörü olan 2,3,5-triiyodobenzoik asit (TIBA) çözeltileri püskürtüldükten sonra, 15. günde kontrol (hiçpüskürtme yapılmamış) ve deney (püskürtme yapılmış) grubu bitkilerinin bir kısmı yanyatırılıp horizontal (yatay) konuma getirilerek bu bitkilerin kotiledonlarının senesenssüreci takip edilmiştir. eBL in (özellikle 10-9 M nin) vertikal ve horizontal konumdakibitkilerde senesensi teşvik ettiği, TIBA ile birlikte uygulanması halinde ise özelliklehorizontal konumdaki bitkilerin alt kotiledonlarında senesensin geciktiği gözlenmiştir.Görsel olarak izlenebilen bu sonuçlar total klorofil ve protein içerikleri ile peroksidazaktivitesi ölçülerek desteklenmiştir. Oksin ile sinerjistik çalıştığı bilinenbrassinosteroidlerin, TIBA (oksin taşınma inhibitörü) ile beraber uygulanmasıdurumunda senesens üzerine tek başına etki etmeyip ancak oksin varlığında senesensihızlandırdığı, yatay durumda bırakılan fidelerin gövdelerinde yerçekimi etkisiyleasimetrik dağılım gösteren ve alt kotiledonda daha fazla biriken oksinin eBL ile birliktesenesensi hızlandırdığı tartışılmıştır.Bu araştırmada, vertikal (dik) ve horizontal (yatay) durumda bırakılan fidelerde, eBL veoksinin birlikte senesens sinyali gibi davranabileceği, alt kotiledonun üst kotiledondanönce ölmesinin asimetrik oksin dağılımından kaynaklanabileceği düşünülmüştür.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF RELATIONSHIP BETWEEN SENESCENCE ANDGRAVITROPISM WITH BRASSINOSTEROIDS IN Helianthus annuus L.SEEDLINGSThis study examined the effect of epibrassinolid (eBL) on senescence occuring incotyledons of Helianthus annuus L. seedlings of epigeic germination, which were keptin vertical and horizontal positions.10-9 M and 10-11 M eBL and 2,3,5-triiodobensoic acid (TIBA), an inhibitor of auxintransport, were sprayed to the 14 days old seedlings. From the 15th day on, some of theseedlings from the intact (not treated) and the experimental (treated) groups were keptin a horizontal position, and senescence process of the cotyledons of these seedlingswere observed. eBL (especially 10-9 M of it) was found to have induced senescenceboth in horizontally and vertically positioned plants. When it was applied with TIBA, amarked delay of senescence was noted in the lower cotyledons of the horizontallypositioned plants. These observations were confirmed by measuring total chlorophylland protein amounts and peroxidase activity. In case brassinosteroids known to act withauxin synergically are applied with TIBA, they do not affect senescence , implying thatthey accelerate senescence in the presence of auxin. Since auxin is distributedasymetrically with gravity, eBL and auxin accumulated in the lower cotyledons maylead to accelerated senescence.One may think in this study that eBL and auxin may act as a senescence signal in thevertically and horizontally positioned seedlings, and earlier death of the lowercotyledons than the upper ones may be resulted from asymetrical auxin distribution.ix