Boşluk rezonatörü şeklindeki mikrodalga aplikatörlerinde yüke ve besleme sistemine bağlı olarak alan dağılımının incelenmesi
The analysis of field distributions in microwa ve hole coupled cavity resonators for varying dielectric load thickness
  1. Tez No: 184393
  2. Yazar: BENGÜL DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BURŞUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBOŞLUK REZONATÖRÜ ŞEKLİNDEKİ MİKRODALGA APLİKATÖRLERİNDEYÜKE VE BESLEME SİSTEMİNE BAĞLI OLARAK ALAN DAĞILIMININİNCELENMESİBu çalışmada kısmen dielektrik yüklü dikdörtgen boşluk rezonatörünün yüke vebesleme sistemine bağlı olarak alan dağılımının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçlakısmen dielektrik yüklü boşluk rezonatörünün besleme sistemi göz önüne alınmaksızın,alan dağılımları farklı iki ortam için bulunmuş ve bunlardan yararlanarak sisteminkarakteristik deklemi elde edilmiştir. Bu denklemlerden yararlanarak sistemin rezonansfrekansları bulunmuştur. Rezonatörün besleme sistemi olarak, açıklık kuplajı gözönüne alınmış ve bunun sisteme etkisi iletim hattı modeli ile incelenmiştir. Elde edilensonuçlar ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır.xi
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE ANALYSIS OF FIELD DISTRIBUTIONS IN MICROWAVE HOLECOUPLED CAVITY RESONATORS FOR VARYİNG DIELECTRIC LOADTHICKNESSIn this study, it is aimed to investigate the field distributions of partially dielectricloaded rectangular cavity resonator with hole coupled feeding system. Firstly, partiallydielectric loaded cavity resonator without the feeding system is considered. In tworegions of the cavity, with and without dielectric loaded, the field components satisfyingMaxwell?s equations are obtained. The characteristic equations of the system areobtained by means of field matching at the boundary between two regions. Resonancefrequencies of the system are found using these characteristic equations. Aperturecoupling included into the analysis using transmission line modelling. The numericalresults obtained from this calculation are compared with the experimental measurementresults carried out in the laboratory.xii