Yer yüzeyi üzerine yerleştirilmiş cisimlerin yüksek frekans saçılma kesit alanı analizleri
High frequency scattering cross section analysis of bodies located over ground
- Tez No: 184406
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURAK POLAT, PROF.DR. FAHRİ BURŞUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZETYER YÜZEY ÜZER NE YERLE T R LM C S MLER N YÜKSEKFREKANS SAÇILMA KES T ALANI ANAL ZLERBu çalı manın ilk kısmında, herhangi geometrik ve elektriksel özelliklere sâhip bulunanüç boyutlu bir cisme ili kin elektromagnetik saçılma problemi incelenmi tir. Cisminyüzeyinin en genel anizotrop bünye tensörü ile modellendi i durumlar göz önünealınmı tır. Cismin içersinde bulundu u ortam ise, yer yüzeyi örnek alındı ında, en genelhâlde bi-anizotrop bünyelere sâhip iki parçalı uzay eklinde dü ünülmü tür. Tümanalizler, iki parçalı uzayda saçıcı cismin ve alıcının de i ik konumları için ayrı ayrıyapılmı tır. Bu amaçla ilk kısımda öncelikle iki parçalı bi-anizotrop uzayda bulunan ikikaynak arasında kar ıtlık ilkeleri irdelenmi tir. Daha sonra ise, saçıcı üzerindeindüklenen akımları hesaplamaya yönelik en genel teknik olan `sıfır tepki ilkesi'aracılı ı ile saçıcı yüzeyi üzerinden integral denklemler olu turularak moment metoduile genel çözüm teknikleri sunulmu tur.kinci kısımda ise, saçıcı cismin yüzeyini modellemeye yönelik olarak tel ızgaralamayöntemi en genel ekilde incelenmi ve ince tel yakla ıklı ı altında teller üzerindengeçen akımlara ili kin integral denklem formülasyonları ve moment metodu analizlerisunulmu tur. Bunlara ek olarak, bo uzay için ince tel ızgara yüzey modellerine ili kinsaçılma problemi incelenmi , de i ik verici kaynakları göz önüne alınmı ve saçılmakesit alanı tanımı verilmi tir.Üçüncü kısımda ise, geli tirilen teoriler, özel ve en basit durum olarak, bo uzaydakonu lanmı bir ince tele uygulanmı tır. Bir ince tele ili kin saçılma ve ı ıma problemi,probleme ait tüm geometrik ve fiziksel büyüklüklerin etkisi göz önüne alınarak sayısalolarak incelenmi ve elde edilen sayısal sonuçlara ili kin de erlendirmeler verilmi tir.Son kısımda ise, gelece e yönelik olarak formülasyonlara ili kin ilerleme konularısunulmu tur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYHIGH FREQUENCY SCATTERING CROSS SECTION ANALYSIS OFBODIES LOCATED OVER GROUNDIn the first part of this study, electromagnetic scattering problem for a 3-D object witharbitrary geometrical and electrical properties is investigated. The case when thescatterer is characterized by a surface impedance tensor is also included. The medium isconsidered to comprise two bi-anisotropic half spaces with anology to atmosphere andearth. Analyses are done for all different combinations of three possible locations of thescatterer and receiver. To serve our purposes, first the reciprocity integrals are derivedfor the combinations mentioned above. The following, integral equations are built overthe scatterer surface by employing zero reaction technique, which is the most effectiveone for such problems, and general solution procedures through Method of Moments(MoM) are presented.In the second part, the wire grid models for the scatterer surface are introduced andintegral equation formulations together with MoM analyses are presented for thecurrents passing through the meshed structure, under the well-known thin wireassumption. In addition the scattering problem for the thin wire surface model isformulated in free space for different types of transmitting sources and a definition forscattering cross section given along with the radiation integral representation of a wiresegment.In the third part, numerical implementations are presented for the problem of scatteringand radiation by a thin wire in free space as a special application of the general theoriesand the influence of the geometrical and physical parameters of the problem areillustrated and interpreted in detail.In the final part, some conclusions are drawn with possible future extensions of thetheory.