Beyaz ışık güneş gözlemlerine spekl yönteminin uygulanması
Application of the speckle technique to white light solar observations
  1. Tez No: 184411
  2. Yazar: ASUMAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Güneş'in Arz'a yeteri kadar yakın olması atmosferik tabakalarındaki ince yapıların dahaayrıntılı incelenmesini sağlar. Güneş'in atmosfer tabakalarındaki yapılar tam olarakanlaşılabildiği taktirde, diğer yıldızları anlamak mümkün olabilecektir. Güneş'teki inceyapılar hakkında yeterli bilgiye sahip olmak için yüksek ayırma güçlü gözlemlereihtiyaç vardır. Son yıllarda yüksek kalitedeki Güneş teleskoplarıyla teorik olarakistenilen ayırma gücüne erişilebilmekte ancak uygulamada Arz atmosferinin ışığın yoluüzerindeki bozucu etkileri ve teleskopların optik sistemlerindeki kusurlar nedeniyle buayırma gücünde görüntü elde etmek mümkün olamamaktaydı. Bununla birliktegeliştirilen indirgeme yöntemleriyle bu zorluğun üstesinden gelinebilir.Bu çalışmada bu yöntemlerden biri olan spekl yöntemi ele alınmış ve bir veri setineuygulanmıştır. Arz atmosferinin bozucu etkilerinin nasıl ortadan kaldırıldığı ayrıntılarıile anlatılmış ve sonuçta beyaz ışıkta alınmış Güneş granülasyon görüntüleri yenidenoluşturularak, üzerinde bilimsel çalışma yapılacak hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sun?s relative closeness to the Earth makes it possible to study more precisely itsfine structures in the atmospheric layers. If we can understand the atmosphericstructures of the Sun well, this may lead us to learn the other type of stars. To learnmore detail knowledge about the fine structures of the Sun, observations with highresolution are needed. Although in the recent years one can theoretically reachdiffraction-limited resolution by high quality ground base solar telescopes used, inapplication it is not possible to achieve desired resolution due to the effects of Earth?satmosphere and optical aberrations of the telescopes. In spite of all these negativeconditions scientists can overcome the problem with the aid of reduction programs.In this thesis speckle technique is studied and applied to a data set. Detailed informationabout elimination of degradation of atmospheric influence is given. Finally, white lightgranulation images are restored in order to use for further scientific purposes.