Erken Cumhuriyet Dönemi konutlarında mekan ve mobilya
Interiors and furniture in the houses of Early Republican Period
  1. Tez No: 184412
  2. Yazar: HATİCE ŞEBNEM UZUNARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA BOYLA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
?Erken Cumhuriyet Dönemi Konutlarında Mekan ve Mobilya?larınaraştırıldığı bu çalışmada, konutlar dönem içinde gösterdikleri mekan özelliklerinegöre değerlendirilmiş ve bu mekanlarda kullanılan mobilyalar incelenmiştir.Birinci bölümde Cumhuriyet döneminin başlangıcından itibaren yaşanandeğişim süreci, toplumsal, ekonomik ve kültürel boyutları ile ele alınmış, bu sürecinkent ve kırsal bölge konutlarındaki mekansal etkileri ortaya konmuştur.İkinci bölümde dönemin kent yapılarındaki iç mekanlar, konut tipleri, planözellikleri ve oda düzenine bağlı olarak belirginleşen özellikleri ile irdelenmiştir.Mekan düzenini etkileyen unsurlar da tüm boyutları ile ele alınmıştır.Üçüncü bölümde Cumhuriyetin ilk yirmi yılının mekanlarında kullanılanmobilyalar, kullanım ve biçimsel özellikleri ile değerlendirilmiştir. Seçiminde roloynayan etkenler belirlenmiş; işlevlerine göre sınıflandırılan mobilya türleri ayrı ayrıincelenmiştir.Dördüncü bölümde mekan ve mobilyaları ile dönemin özelliklerini taşıyankonut örneklerine yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise ?Erken Cumhuriyet? dönemi konutlarının mekan vemobilyalarında belirginleşen özellikler ve dönemin günümüze etkilerideğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis studying ?Interiors and Furniture in the Houses of EarlyRepublican Period? , houses are evaluated according to their spacial properties andthe furniture used in the interiors are examined.In the first chapter, the changes occuring since the beginning of theRepublican Period have been considered according to the social, economic andcultural aspects; the spacial effects of this process on urban and rural houses areshown.In the second chapter, the city house interiors of the period are examined bytheir properties determined according to the house types, layouts and roomarrangements. The elements effecting spacial order are considered with al theiraspects.In the third chapter, furniture used in the first 20 years of the Republic areexamined by their form and functional properties. Factors playing a role in thechoices of furniture are determined. Furniture types being classified by theirfunctions, are studied one by one separately.In the fourth chapter, house examples carrying the properties of the period arestudied by their interiors and furniture.In the conclusion part, properties seen in the ?Early Republican Period? houseinteriors and furniture as well as effects of this period to today are determined.