Hendek Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında entomolojik problemler
Entomological problems in the forests of Hendek State Forest Enterprise
- Tez No: 184430
- Danışmanlar: PROF.DR. TORUL MOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın yürütüldüğü Hendek ilçesi Sakarya'nın doğusunda yer almakta olupİşletme Müdürlüğü olarak 29.557 hektar orman alanına sahiptir. Bu alanın 22.937hektarı koru, 6621 hektarı baltalık, 26.008 hektarı verimli ve 3.550 hektarı bozuk ormanniteliğindedir.Araştırma alanında bulunan önemli ağaç türleri arasında Carpinus betulus, Fagusorientalis, Fraxinus angustifolia, Quercus cerris, Q. frainetto, Q. petraea, Q. robur,Tilia argentea gibi yapraklı ve Abies bornmülleriana, Pinus nigra, P. pinaster, P.sylvestris, gibi iğne yapraklı ağaç türleri bulunmaktadır. Bu ağaç türlerinin yanı sıraalanda Acer campestre, A. trautvetteri, Alnus glutinosa, Castanea sativa, Juglans regia,Populus alba, P. nigra, Salix alba, S. babylonica, S. viminalis Ulmus leavis ve U. minortürlerine de rastlanmaktadır.Araştırmalarımızın sonucunda primer ve sekonder zararlılar ile bazı yırtıcı ve parazitböcekler tespit edilmiştir. Ayrıca, 8 yeni zararlı türü Marmara Bölgesi faunasına buaraştırmanın sonucunda dahil edilmiştir. Üç yıllık bir arazi çalışmasının sonunda sözkonusu ormanlarda yaşayan 8 takım, 30 familyaya mensup 90 zararlı tür aşağıda listehalinde verilmiştir:
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the forests of Hendek Forest Enterprise. The study area,located in east of Sakarya Province, has 29.557 ha forested land. Of the land, 22.937 hais high forest, 6621 ha coppice forest, 26.008 ha productive forest, and 3.550 hadegraded forest.Major Broad leaf trees of the study area include Carpinus betulus, Fagus orientalis,Fraxinus angustifolia, Quercus cerris, Q. frainetto, Q. petraea, Q. robur, Tiliaargentea, and coniferous trees are Abies bornmülleriana, Pinus nigra, P. pinaster, andP. sylvestris. The other trees of the area are Acer campestre, A. trautvetteri, Alnusglutinosa, Castanea sativa, Juglans regia, Populus alba, P. nigra, Salix alba, S.babylonica, S. viminalis Ulmus leavis, and U. minor.As a result of the three-year long study; 90 pest, 5 predatory, and 5 parasitoid specieswere identified. Among these, 8 pest species were new records for the Marmara Region.The list of pest species belonging to 8 orders and 30 families are given below: