Ulusal parklarda stratejik yönetim uygulanabilirliğinin irdelenmesi (Örnek: Nemrut Dağı Ulusal Parkı)
Investigation of applicability of strategic managemant in national parks (Nemrut Mountain case study)
- Tez No: 184431
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada; yapısında barındırdığı tarihi değerlerden dolayı ulusal park olarak ilanedilen Nemrut Dağı Ulusal Parkı'nda stratejik yönetim uygulanabilirliğini irdelemekamaçlanmıştır.Tez çalışmasında öncelikli olarak; konuyla ilgili temel kavramlar ve bu kavramlarıniçerikleri üzerinde durulmuş, Türkiye'deki doğa koruma ve ulusal park çalışmalarıincelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Nemrut Dağı Ulusal Parkı'nda arazi çalışmalarıyapılmış, alanın kaynak değerleri incelenmiştir. Alandaki yöre halkının sorunlarınıortaya koymak ve bu sorunlara getirilecek önerilere ışık tutması açısından alandayaşayan halkla görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca kullanıcı kitlenin sosyo-ekonomikyapısını ortaya koyabilmek, alanda karşılaştıkları sorunları ve aynı zamanda alandanbeklentilerini belirleyebilmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır.Bütün bu çalışmalar sonucunda; Nemrut Dağı Ulusal Park'ında stratejik yönetimuygulanabilirliğini irdelemek amacıyla Ulusal Park alanında ortaya çıkan sorunlarbelirlenmiştir. Yöre halkının ve kullanıcıların baskısı altında bulunan Nemrut DağıUlusal Parkı'nda ortaya çıkan bu sorunlar; yerel halkın sorunları, halkın alandakifaaliyetlerinden kaynaklanan sorunlar, ziyaretçilerin sorunları ve diğer sorunlar anabaşlıkları kapsamında incelenmiştir. Ayrıca bu sorunların ortadan kaldırılması amacıylaçözüm yolları üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to investigate of applicability of strategicmanagement in Mount Nemrut National Park which is declared as a national parkbecause of the historical traces which take place in there.In the thesis study, it has been primarily mentioned on the basic concepts about thematter and on the implicit of these concepts, and the protection of wildlife and nationalpark studies in Turkey has been tried to search. Then, field investigations have beenmade and the resource traces of the area have been investigated. Negotiations have beenmade with the local people to bring up the problems of them, and to illuminatesuggestions to be brought to these problems. Furthermore, a questionairre has beenmade to bring up the socio-economic structure of the group of users, to determine theproblems they come up with and at the same time their expectations from the area.Out come of these works, it has been determined today?s problems in Mount NemrutNational Park in order to investigate the applicability of strategic management in theNational Park. The problems that come out in Mount Nemrut National Park which isunder pressure of the local people and users have been determined under the followingheadings; problems of the local people, problems of the visitors, the problems caused bypeople?s activities in the field, and other problems. Finally, has been tried to producesolutions in order to remove these problems.