Orman işletmelerinde dikili satışların ekonomik analizi (Hendek Orman işletme müdürlüğü örneği)
Economic analysis of stumpage sales in forest enterprises (hendek forest enterprise directorate case)
- Tez No: 605323
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BEKİROĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Orman İşletmelerinde Dikili Satışların Ekonomik Analizi (Hendek Orman İşletme Müdürlüğü Örneği) başlıklı tez çalışmasının amacı, orman işletmelerinde gerçekleştirilen dikili ağaç satışının açık artırmalı ve tahsisli dikili satış yöntemleri ile açık artırmalı satış yöntemlerinin (önceden üretim) ekonomik analizini Süleymaniye Orman İşletme Şefliği'ni baz almak suretiyle yapmaktır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle 6877/A sayılı Dikili Ağaç Satış Esasları Tamimimden ve daha önceden bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalardan yararlanılarak Türkiye'de uygulanmakta olan dikili ağaç satışları incelenmiş, dikili ağaç satışlarının tarihsel gelişimine ve uygulanmasına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ardından çalışma alanı olarak seçilen Hendek Orman İşletme Müdürlüğü, Süleymaniye Orman İşletme Şefliği'nde açık artırmalı dikili satış ve tahsisli dikili satışa konu olan 112/2, 116/3, 157/9, 156/1, 153/1, 153/2 numaralı bölmeler ile vahidi fiyatla üretilip açık artırmalı satış yönetimine göre satışı yapılan 133, 157/3, 107/1, 107/2, 112,150/1 numaralı bölmeler ele alınarak, gerçekleştirilen üretim çalışmalarının maliyetleri ve elde edilecek kârlar/net gelirler hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, açık artırmalı dikili satışların diğer satış yöntemlerine göre daha kârlı olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis titled“Economic Analysis of Stumpage Sales in Forest Enterprises (Hendek Forest Enterprise Directorate Case)”is to make the economic analysis of the standing timber sales's“auction stumpage sales”and private placement stumpage sale methods with auctioned timber sales based on the Suleymaniye Forest Sub-district Directorate. To achieve this objective, first previously made stumpage sales on Turkey examined by using Stumpage Sales Principles official circular letter No: 6877/A and previously made researchs. Evaluationsare made on the historical development and implementation of stumpage sales. Later, at choosed working area Hendek Forest Distirct Directorate Suleymaniye Forest Sub-district Directorate 112/2, 116/3, 157/9, 156/1, 153/1, 153/2 divisions which stumpage sales made with the divisions numbered 133, 157/3, 107/1, 107/2, 112, 150/1, which unit price method made are compared and costs of production activities and profits/net incomes to be calculated. According to the results of the study, auctioned stumpage sales were more profitable than other sales methods.