CaWO4'ın (şelit) fosfat içeren asidik ortamda çözünme kinetiğinin incelenmesi
The kinetic investigation of leaching of CaWO4 in acidic medium containing phosphate
- Tez No: 184446
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETCaWO4'IN (ŞELİT) FOSFAT İÇEREN ASİDİK ORTAMDA ÇÖZÜNMEKİNETİĞİNİN İNCELENMESİBu çalışmada, sentetik CaWO4 ve konsantre şelit numunesinin H3PO4 içeren HClçözeltilerinde çözünme kinetiği incelenmiştir. Sentetik CaWO4 ve konsantre şelitinçözünme hızı üzerine karıştırma hızı, asit konsantrasyonları ve sıcaklık gibi prosesparametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Reaksiyon hızının HCl ile H3PO4konsantrasyonları ve sıcaklık ile arttığı belirlenmiştir. Reaksiyon hızı HClkonsantrasyonuna göre 1 / 3., H3PO4 konsantrasyonuna göre 2 / 3. mertebedendir.Çözünme reaksiyonuna ait aktivasyon enerjisi sentetik CaWO4 ve şelit için sırasıyla59620 ve 60210 J / mol'dür. Uygulanan deney koşullarında karıştırma hızının çözünmehızı üzerine etkisi olmamıştır. Çözünme reaksiyonuna ait hız bağıntısı, ?Çekirdeklenmeve Büyüme Kinetiği? modelinden yararlanılarak türetilmiştir.Çözünürleştirme çözeltilerine NH4Cl'ün ilavesi ile çöktürülen amonyumfosfovolframat hidratın termal davranışı incelenmiştir. Azot ve hava ortamındagerçekleştirilen DTA ve TG analizleri ile bozunmanın üç kademede gerçekleştiğibelirlenmiştir X-ışını difraksiyon ve Fourier Transform Infrared analizleri ile ara ve sonkademedeki bozunma ürünleri karakterize edilmiştir.x
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE KINETIC INVESTIGATION OF LEACHING OF CaWO4 IN ACIDICMEDIUM CONTAINING PHOSPHATEIn this study, the dissolution kinetics of synthetic CaWO4 and scheelite concentrate inHCl solutions containing H3PO4 were studied. The effects of process parameters such asstirring speed, temperature and acid concentrations on the dissolution rate of CaWO4and scheelite concentrate were investigated. It has been found that reaction rateincreased with increasing temperature and concentration of HCl and H3PO4. Thereaction rate was also found to be of 1/3 and 2/3 order with respect to HCl and H3PO4concentrations. Activation energies for the dissolution reaction of synthetic CaWO4 andscheelite were found as 59620 and 60210 J mol-1, respectively. It was observed that thestirring speed did not have any effect on the reaction rate in the experimental conditionsapplied. The rate equation for the dissolution reaction was derived from ?Nucleationand Growth Kinetics? model.The thermal behaviour of phosphowolframate hydrate obtained from the leachingsolutions by precipitation with NH4Cl solution was also investigated. From DTA andTG analyses obtained under air and nitrogen atmospheres it was observed that thedecomposition took place in three stages. The decomposition products obtained at theintermediate and final stages were characterised by X-ray diffraction and FouirerTransform Infrared analyses.xi