Hydralazine molekülünün titreşim frekanslarının ve kiplerinin hesaplanması
The calculation of the vibrational frequencies of the hydralization molecule
- Tez No: 184449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ERBÖLÜKBAŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETHİDRALAZİN MOLEKÜLÜNÜN TİTREŞİM FREKANSLARI VE KİPLERİNİNHESAPLANMASIBu çalışmada, Hidralazin (C8H8N4) molekülünün titreşim frekansları ve kipleri, abinitio Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonsiyon Teorisi (DFT) yöntemleri ile B3LYPfonksiyonu ve 6-31G (d,p) baz seti kullanılarak hesaplandı. Hidralazin molekülünün geometrioptimizasyonu titreşim dalgasayılarını hesaplanmak için Gaussian 98 paket programıkullanıldı. Molekülün titreşim kiplerinin belirlenmesinde toplam enerji dağılımları (TED)Scale 2.0 programı kullanılarak ölçeklendirilmiştir. Ayrıca, Hidralazin molekülünün FT-IRspektrumu 400-4000 cm-1 bölgesinde Jasco 300 FT- IR spektrometresi kullanılarakkaydedildi, gözlenebilen tüm bantların işaretlemeleri yapıldı, titreşim frekans ve kiplerisaptandı ve deneysel frekanslarla teorik hesaplanan frekans değerleri karşılaştırıldı.Karşılaştırma hesaplanan dalgasayılarının deneysel dalgasayılarından büyük olduğunugöstermiştir. Bu baz setlerinin yetersizliğinden ve titreşimsel anharmonikliğinin ihmaledilmesinden dolayıdır. Hesaplanan değerlerini küçültmek için, ölçeklendirme çarpanyöntemi ve SQM (Ölçeklendirilmiş Kuantum Mekanik) yöntemi kullanıldı. Sonuçlar SQMmetodu kullanılarak hesaplanan dalgasayılarının deneysel dalgasayıları ile uyum içindeolduğunu göstermiştir.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE CALCULATION OF THE VIBRATIONAL FREQUENCIES OF THEHYDRALAZİNE MOLECULEIn this study, vibrational frequencies and modes of Hydralazine molecule werecalculated with ab initio Hartree-Fock and Density Function Theory (DFT) methods using theRB3LYP function with 6-31 G(d,p) basis set. In this case all frequencies and geometryoptimization calculations were performed by Gaussian 98 packet program. For theasssignement of the total energy distributions (TED) of the Hydralazin molecule were scaledby using Scale 2.0 program. In addition, the FT-IR spectrum of Hydralazine recorded byJasco 300 FT-IR spectrometer a in the range 400-4000 cm-1. All observed bands are assigned.The calculated spectra compared with the experimental spectra of the Hydralazin molecule.The comparison indicated that the calculated wavenumbers were higher than thecorresponding experimental values due to the basis set incompleteness and neglect ofvibrational anharmonicity. In order to decrease the values of calculated wavenumbers of themolecule. We were used dual scaling factor method and SQM (Scaled Quantum Mechanics)methods. It was determined that the results of the calculated wavenumbers by using SQMmethod were in good agrement with the experimental wavenumbers.viii