Yüzey dalgalarının ters çözümlenmesi ile Anadolu'da kabuk ve üst manto yapısının incelenmesi
A study of crust and upper mantle structure in Anatolia from the inversion of surface waves
  1. Tez No: 184450
  2. Yazar: TUNCAY ŞERİF
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETYÜZEY DALGALARININ TERS ÇÖZÜMLENMESİ İLE ANADOLU'DAKABUK VE ÜST MANTO YAPISININ İNCELENMESİBu çalışmada Anadolu ve çevresinin kabuk ve üst manto yapısının belirlenmesi amacıyla ISKB(İstanbul), BALB (Balıkesir) ve VANB (Van) istasyonlarında kayıt edilmiş, magnitüdleri 4.6-6.4 ve odak derinlikleri 5.0-20.0 km arasında değişen depremlerin Rayleigh ve Love dalgasıgrup hızı eğrilerinin ters çözümünden kaynak istasyon arasındaki S-dalgası hız yapısıbelirlenmiştir. Grup hızları ardışık süzgeç tekniği kullanılarak hesaplanmış ve dispersiyoneğrilerinin ters çözümünden elde edilen S-dalgası hız modelinin doğruluğunu gösterençözünürlük çekirdekleri hazırlanmıştır.Çalışma alanı, kullanılan depremlerin episantrlarının dağılımına göre dört gruba ayrılmıştır. I.Grup Doğu Anadolu, II. Grup Güneydoğu Anadolu, III. Grup Batı Anadolu ve IV. Grup DoğuAkdeniz bölgesini örnekleyen depremleri oluşturmaktadır. Başlangıç modeli olarak öncekiçalışmalarda önerilen kabuk modelleri kullanılarak yapılan ters çözümler sonunda ortalama Sdalgası hızı ve kabuk kalınlığı: Doğu Anadolu için 4.0 km/sn ve 40 km, Güneydoğu Anadolu,ISKB-BALB istastasyonları için 4.1 km/sn ve 35 km, VANB istasyonu için 4.05 km/sn ve 40km, Batı Anadolu için 4.22 km/sn ve 40 km, Doğu Akdeniz için 4.09 km/sn ve 40 km olarakhesaplanmıştır. Batı Anadolu ve Doğu Akdeniz için bulunan kabuk kalınlığının öncekiçalışmalara göre daha büyük olması kullanılan depremlerin yörüngelerinin Doğu Anadolu'nunönemli bir kısmını örneklemesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYA STUDY OF CRUST AND UPPER MANTLE STRUCTURE IN ANATOLIAFROM THE INVERSION OF SURFACE WAVESIn this study to determine the crust and upper mantle structure in Anatolia and surrounding areathe S wave velocity between the source and the receiver is determinated from the inversion ofRayleigh and Love wave dispersion curves computed at ISKB (Istanbul), BALB (Balıkesir) andVANB (Van) stations for 19 shallow earthquakes (h=5,0-20,0 km) of magnitudes 4,6-6,4.Group velocities are computed by Multiple Filtering Technique and the resolving kernels for Swave velocity determination from the inversion of dispersion curves, are computed.The study area is divided according to the distribution of epicenters of the used earthquakes.These are: 1. East Anatolia, 2. Southeast Anatolia, 3. West Anatolia and 4. EasternMediterranean areas. By using the previously determined structural models initially ourinversions resulted an average S wave velocity and crustal thickness respectively for EasternAnatolia 4.0 km/s and 40 km, Southeast Anatolia 4.1 km/s and 35 km for ISKB-BALB stations,4.05 km/s and 40 km for VANB station, West Anatolia 4.22 km/s and 40 km, EasternMediterranean 4.09 km/s and 40 km. Crustal thickness determined for West Anatolia andEastern Mediterranean are relatively the travel paths of the earthquakes we use samples greaterparts of east Anatolia.