Konya-Karapınar krater göllerinin ostrakot faunası
Ostracoda fauna of the crater lakes of Konya-Karapınar
  1. Tez No: 184459
  2. Yazar: DERYA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA ÖZULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Konya'nın Karapınar ilçesindeki Acı, Meke ve Meyil göllerinden toplam9 istasyona ait örnekler incelenmiştir. Bunun sonucunda DARWINULOIDEAsüperfamilyasına ait 1 cins (Darwinula), CYPRIDOIDEA süperfamilyasına ait 7 cins(Candona, Pseudocandona, Cypria, Ilyocypris, Heterocypris, Cyprinotus,Potamocypris), CYTHEROIDEA süperfamilyasına ait 3 cins (Limnocythere,Paralimnocythere, Cythereis) ile bu cinslere ait 15 tür olduğu belirlenmiştir.Bu türler, Darwinula stevensoni, Candona angulata, Candona sp. (1), Candona sp.(2), Pseudocandona marchica, Cypria sp., Ilyocypris gibba, Ilyocypris bradyi,Ilyocypris monstrifica, Heterocypris salina, Cyprinotus salinus, Potamocypris sp,Limnocythere sp, Paralimnocythere sp. ve Cythereis sp.' dir.Türlerin taksonomik durumlarının yanı sıra 9 istasyonu oluşturan ortamlara ait bazıfiziksel ve kimyasal değerlerde saptanmış ve türler ile bulundukları ortamlar arasındakiilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study samples drawn from 9 stations in Acı, Meke and Meyil Lakes of KarapınarDistrict of Konya have been investigated. As a result 1 genera (Darwinula) belonging toDARWINULOIDEA superfamily, 7 genera (Candona, Pseudocandona, Cypria,Ilyocypris, Heterocypris, Cyprinotus, Potamocypris) belonging to CYPRIDOIDEAsuperfamily, 3 genera (Limnocythere, Paralimnocythere, Cythereis) belonging toCYTHEROIDEA superfamily and 15 species belonging to these genera weredetermined.These species are Darwinula stevensoni, Candona angulata, Candona sp. (1),Candona sp. (2), Pseudocandona marchica, Cypria sp., Ilyocypris gibba, Ilyocyprisbradyi, Ilyocypris monstrifica, Heterocypris salina, Cyprinotus salinus, Potamocyprissp, Limnocythere sp, Paralimnocythere sp. and Cythereis sp.In addition taxonomical situations of the species, some physical and chemical valuesbelonging to the biotops which constitute 9 stations and the relation between the biotopsand the species have been examined.