İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi binasının güçlendirme yöntemi
Strengthening technique used for Nadir Eserler Library building
- Tez No: 184488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETİ.Ü. NADİR ESERLER KÜTÜPHANESİ BİNASININ GÜÇLENDİRMEYÖNTEMİMevcut bir yapı çeşitli nedenlerle, üzerine gelen yükleri güvenli olarak taşıyamayacakduruma gelebilmektedir. Yapının hatalı veya eksik projelendirilmesi, imalat aşamasındameydana gelebilecek hatalar, yapısal elemanlarda birtakım etkiler sonucu oluşabilecekhasarlar, kullanım süresi boyunca yapısal elemanlara müdahale edilmesi ve yapının kullanımamacının değişmesi söz konusu nedenlerden sadece birkaçıdır. Böyle bir yapıyı kullanmayadevam etmek, taşıyıcı sisteminin bazı elemanlarının ya da tümünün güçlendirilmesi ilemümkün olur. Güçlendirme işlerinin binanın işlevine zarar vermemesi ve maliyetinin yeniyapı maliyetinden yeter ölçüde düşük olması ön şart olarak belirmektedir.Onarım ve güçlendirme konusunda uzman personel ve kurum sayısı son derece sınırlıdır.Konudan uzak ve uzmanlık alanının dışında olmasına rağmen birçok kişi ve/veya kuruluş isebu tür çalışmalarda görev almaktadır. Onarım ve güçlendirme adı altında yapılan birçok hatalıuygulamanın acı sonuçları, ne yazık ki ancak bir sonraki depremde ortaya çıkmaktadır. Ayrıcaaradan uzun süre geçmiş olması nedeniyle çoğu kez hatanın veya hataların kaynağıgörülememektedir. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra, sözde güçlendirilmiş olanbirçok bina, daha sonraki artçı depremlerle daha olumsuz bir duruma maruz kalmıştır..Bu çalışmada müteahhit tarafından uygulanan ve idarece durdurulan uygulama projesinindurdurulma nedenleri incelenmiş ve Nadir Eserler Binası örnek verilerek onarım vegüçlendirme konusunda gerek projelerin gerekse imalatın mutlaka uzman kişi ve kuruluşlartarafından yapılmasının gereği bir kez daha vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSTRENGTHENING TECHNIQUE USED FOR NADIR ESERLER LIBRARYBUILDINGA structure may become ınsecure to carry loads loaded onto it because of some reasons.Incomplete or wrong projects of the structure, mistakes that make occur while constructing,damages coused by the effects based on structural elements, intervention to the structuralelements at the usage period and changing usage aim of the structure are just few of thesereasons.Using this kind of structure is only probable by strengthening whole of the carriersystem or some parts of it. Strengthening works should not be harmfull for usage of thestructure and the strengthening cost should be pretty lower than new construction cost.The number of expert personel and organization on the subject of restoration andstrengthening is very limited.Altough they are not expert,plenty of people and organizationare working on this subject.Bad results of faulty applicatin named restoration andstrengthening comes out on the next earthquake.Also it is not possible to figure out the sourceof the errors because long time period passes over it.After 1999 August Marmara Earthquakeplenty of structure assumed to be strengthened had effected badly from the later aftershocks.In this work stopping reasons of the application project executed constructor that has beenstopped by the administration are examined and it is once again announced that project andconstraction on the restoration and strengthening subjects must be organized by the expertpeople and organizations, by giving Nadir Eserler Building as an example.