Yat inşaa maliyet analizi
The cost analysis in the yacht building industry
  1. Tez No: 184491
  2. Yazar: CAN VOLKAN ATSÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYAT İNŞAA MALİYET ANALİZİBu proje çalışması önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin çok daha büyük başarılara imza atacağıbelli olan yat inşaası konusunda, maliyetlerin analiz edilmesi amacıyla hazırlanmıştır.Projenin gerçekleşmesi kendi içerisindeki sistematiğin bütünlüğüne bağlıdır.Bunun içinprojenin ilk kısımlarında proje kavramının ne olduğu ele alınmış, bir projenin gerçekleşmesiiçin gereken hususların ve proje kavramını sınırlayan şartların neler olduğubelirtilmiştir.Yurdumuzda inşaa edilen bir yatın inşaa maliyeti ve inşaasında kullanılanmalzemeler hakkında ileriki çalışmalara da temel oluşturabilecek bir veri tabanı sunulmuştur.Yatçılık sektörüne geniş bir açıdan bakabilmek için dünya yatçılık market analizleri yapılmışve yatçılık sektöründe kullanılan en yaygın finansman şekli olan ?Finansal Kiralama?hakkında bilgi verilmiştir.Projenin sonunda ülkemizin bu konuda sahip olduğu avantaj ve dejavantajlar ortayakonulduktan sonra çalışmanın sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE COST ANALYSIS IN THE YACHT BUILDING INDUSTRYIn this study, it is aimed to analyze the costs of the yacht building industry which sector inthat Turkey will go futher in the near future.To realize a project, its systematic should be entire and also fragments that forms the systemshould be well-determined.The reasons that presented in the beginning chapters are limitingconditions of the project concept and other pre-informations which are necessary to realize aproject are considered.Construction costs of a yacht in our country and equipments that are needed for constructionare presented and prepared data tables which can be used as a base in other projects are givenin the following chapters.Financing is one of the most important factors to realize a project in all over the world and inour country maritime.The next chapters involves main leasing informations and marketingtrends in worldwide.The final chapter includes reviews of the thesis, at this chapter after discussing on theadvantages and disadvantages of Turkish yacht construction industry , presents conclusions ofthe thesis study.