Kültür süreci olarak küreselleşmenin mekansal dönüşüme etkileri
  1. Tez No: 184528
  2. Yazar: YAŞAR COŞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETMilyonlarca insanın büyük kentlere yerleşmesi ve XX. yy' ın özellikle sonçeyreğinde meydana gelen sosyal değişimler kentlerin fiziksel yapısında ve kentyaşamında büyük değişimlere neden oldu. Bu değişimi her gün içinde harekethalinde bulunduğumuz büyük kentlerde karşılaştığımız sürekli ve takip edilemeyenimaj akışı, gökdelenler, otobanlar, aynısını başka bir kentte de gördüğümüz tüketimyapıları ve genel olarak kamusal alan kavramında meydana gelen dönüşümdegörebiliriz. 30 yıl öncesine kadar bir savaşı naklen izleyebileceğimizi, paranın bu denlihızlı hareket edebileceğini, otomatik para cihazlarını, sonsuz sayıda telefonkonuşmasını ve internet'in sağladığı iletişim biçimini düşünemezdik. Tüm bugelişmeler, fiziksel sınırları olan kentin içinde yaşayanların algılama boyutlarınıaşmasına neden olmaktadır. Artık her ne kadar büyük kentleri uçaklardan bir bütünolarak görebiliyorsak da, zihnimizde sadece bir parçasını canlandırabiliyoruz. Busüreçte kentlerde yer alan bildiğimiz aile, etniklik, ulus gibi sosyal organizasyonlar dadeğişime uğramış ve kendini sosyal bir organizasyon haline getirene kadartekrarlayan, merkezi yapıdan uzak bireyler arası bir ?network? un yer almayabaşlamasına yol açmıştır. Kentler, üretim ve tüketimin eş zamanlı olarakgerçekleştiği, hızlı bilgi akışının olduğu, zaman ve mekan kavramlarının butanımlardan dolayı değişime uğradığı ve makro ölçekte bir ağla başka kentlerlebağlantı altında bulunan bir yapıya dönüştüler. Kentin yeni metaforu sanki hızlısarılarak gösterilen bir film gibi.Tüm bu örnekler göstermektedir ki yüzyılın sonunda mekan üzerine çalışanlarkentleri ve dünyayı tanımlamakta kullandıkları kavramları revize etmek durumundakaldılar, çünkü küreselleşme süreciyle beraber her şeyin anlamı değişmeye başladı.Küreselleşme kavramı belki de post-modern bir davranış biçimi olarak her kavramıkapsayan ve her şeyin açıklamasında kullanılan sihirli bir terim haline geldi.Küreselleşme bazı çevreler tarafından sınırları kaldırdığı, iletişim ve bilgiye ulaşmayıkolaylaştırdığı için olumlu bulunurken bazı çevreler tarafından da kentleri ve kültürüolumsuz olarak etkilediği şeklinde yorumlanmaktadır.Özellikle son yıllarda, insanların toplumsal kimliğinin doğasında çarpıcı birdönüşüm yaşandığını ve bununda çağdaş toplumun kültüründe ve örgütlenmesindegörülen bir değişimin sonucu olduğunu savunan geniş bir literatür gelişmiştir. Yüzyılın6sonunda ortaya çıkan toplum türü için farklı mimarinin de gelişmesi kaçınılmazolmuştur.Sanayi devriminin ilk iki yüzyılı boyunca istihdamın odağı çiftliklerdenfabrikalara kaymıştı. Şimdi bir kere daha kayıyor, fabrikalardan büro ve atölyelere,İngiltere'de bugün ücretli emek gücünün üçte biri bürolarda çalışıyor. Ulusal üretiminüçte biri dağıtım sektörüne ait. Bu arada 1960' lardan beri İngiliz imalat sektöründe2.5 milyon işçi işini kaybetti.Ticari kapitalizmden sanayi kapitalizmine, sanayi kapitalizminden finansalkapitalizme, birikim süreçlerindeki farklılaşmalar, üretim sürecinden toplumsalörgütlenmeye dek pek çok değişime neden olmuştur.7
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe moving of millions of people to big cities and especially in the last quarter of 20thcentury; the social changes caused big changes in city?s physical structure and in city?s life.We can see this alternation in the big cities by the continious image flow, the towers, theautorote, the consumption buildings which we can easily see it in other cities- and usually intransformation of public areas. We could not even think that we could watch a war alive fromtv, the fast movement of money, the automatic money machines, the endless phone calls orthe communication style which internet provides. All these developments in the big citieswhich have the physical borders, cause to increase the understanding level of the people.Even if we can see the big cities from the airplanes as a whole, we just realize a part of it inour minds. In this process, the social organizations like the family, the facility, the nationchanges and repeats itself during becoming a social organization, and take place by a?network? between the individuals away from the central structure. The cities transform to astructure which have the production and consumption at the same time, the fast informationflowing, the change of the concepts of time and space with these descriptions and transformanother structure which has the connection in macro scale with the other cities. The newestmetaphore of the city is like a fast rewinding film.All these examples show that the end of the century the people working on spaceschanges the concepts of definitions to define the cities and the world, with the globalizationprocess each world has different meanings. The concept of globalization maybe as a post-modern attitude, contains each concept and becomes a magical term for using the definitionof everything. Globalization describes as dropping borders and found positive because ofand easy communication and information.Mostly in recent 10-20 years, there is an impressive transformation in human identityand it?s thought that caused by variation in modern society culture and the organization. Bythe end of the century, different architectural developments occur for the new society kinds.During the first two centuries of industrial reforms, the focus of employment went fromfarms to factories. Now it is again going that way, from factories to offices and ateliers, nowin England the 1/3rd of the waged labor power works in the offices. The 1/3rd of nationalproduction is owned by distribution sector. On the other hand, from the 1960?s in England?smanufactoring sector 2.5million employee lost their jobs.From the commercial capitalism to industrial capitalism, from industrial capitalism tofinancial capitalism, the difference during the accumulation process, the production processto society organization causes many changes.8