Yetişkinlerin yağ ve kolestrol hakkındaki bilgi düzeyleri
Adult's knowledge about fat and cholesterol
- Tez No: 184529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerin yağ ve kolesterol ile ilgili beslenme bilgi düzeylerinisaptamak amacıyla, 100 erkek ve 100 kadın olmak üzere toplam 200 memur üzerindeyürütülmüştür. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, erkek memurların yaşları ortalama 36.90 ± 5.885, kadınmemurların ise 32.56 ± 6.661'dır. Memurların %74.0'ünün yüksek okul mezunu olduğu(erkek %79.0, kadın %69.0), %41.5'inin hiç sigara kullanmadığı ve %45.5'inin hiçalkol kullanmadığı saptanmıştır. Memurların %50.0'sinin yağ, %55.0'inin kolesterol,%54.0'ünün yağ-kolesterol-sağlık ilişkisi ile ilgili bilgi düzeylerinin yeterli olduğubelirlenmiştir. Ortalama yağ bilgisi puanı erkeklerde 7.95 ± 0.46, kadınlarda 10.33 ±0.38, ortalama kolesterol bilgi puanı erkeklerde 5.46 ± 0.29, kadınlarda 6.26 ± 0.25,yağ-kolesterol-sağlık ilişkisi konusundaki ortalama puanlar erkeklerde 7.62 ± 0.42,kadınlarda 9.80 ± 0.36 olarak saptanmıştır. Memurların ekmek çeşitlerinden en çokbeyaz ekmeği (491 puan), peynir çeşitlerinden tam yağlı beyaz peyniri (382 puan),etlerden en çok tavuk etini tercih ettikleri (472 puan) bulunmuştur.2004, 127 sayfaANAHTAR KELİMELER : Cinsiyet, yağ bilgisi, kolesterol bilgisii
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine knowledge levels on fat and cholesterol of200 officials, 100 women and 100 men. Data were collected by using a questionnaireform.According to the research results; the average age of the male officials was 36.90 ± 5.885 andthe average of the female officials was 32.56 ± 6.661. It was determined that 74.0 % of officialswas university graduate (79.0 % men, 69.0 % women), 41.5% of them had never smoked and45.5 % of them had never used alcohol. It was determined that 50.0 % of officials had enoughknowledge levels on fat, 55.0 % of them had enough knowledge levels on cholesterol and 54.0% of them had enough knowledge levels fat-cholesterol-health relationship. The average fatknowledge points was 7.95 ± 0.46 in men and 10.33 ± 0.38 in women. The average cholesterolknowledge points was 5.46 ± 0.29 in men and 6.26 ± 0.25 in women. The average fat-cholestereol-health relationship knowledge points was 7.62 ± 0.42 in men and 9.80 ± 0.36 inwomen. The officials preferred white bread most among kinds of bread (491 points), full fatwhite cheese most among kinds of cheese (382 points), and chicken meat most among kinds ofmeat (472 points)2004, 127 pagesKey Words : Gender, fat knowledge, cholesterol knowledge.ii