Sonlu elemanlar metodu ile tünel modellemesi ve bir uygulama
Modelling of tunnel using finite element method and a case study
  1. Tez No: 184564
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ivSONLU ELEMANLAR METODU İ TÜNEL MODELLEMESİLEVE Bİ UYGULAMAR(Yüksek Lisans Tezi)Hüseyin KÖKÇÜOĞLUGAZİ VERSİÜNİ TESİFEN Bİ MLERİLİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETSonlu elemanlar yöntemi, gerilme-şekil değ tirme analizinde yaygıiş nolarak kullanı bir yöntemdir. Bu çalımada, tünelcilikte kaya kütlelan şsı flamalarıile tünelin projelendirme kriterleri açını klanarak, sonluelemanlar yöntemi ile bir sayısal modelleme yapı ş r. Fizibilitelmıtıaşamasındaki Susurluk-Orhaneli ÇayıEnerji projelerinden DeliballılarBarajıve HES'in derivasyon tüneli uygulama yeri olarak seçilmiştir.Tünel güzergahındaki kayaçlar için Eİ tarafıE ndan yapılan sondajverilerine ve yüzeysel gözlemlere göre Q ve RMR jeomekanik kaya kütlesı flamalarını yapı ş r. Tünelin sayı modellemesi, sonlu elemanlarlmıtı salyöntemine göre çalıan Phase 2D adlış bilgisayar programıyardı ilemıyapı ş r. Analizlerde Mohr-Coulomb yenilme kriteri kullanı ş velmıtı lmımeydana gelen gerilme ve şekil değ tirmeler hesaplanmıtı Uygulamaiş ş r.projesi yapırken ve inşlı aat aşaması geçmeden önce laboratuarnaçalımaları nş nı güncelleştirilmesi ve tünelin 3-D modellemesininyapılmasıyararlıolacaktır.Bilim Kodu : 911.1.050Anahtar Kelimeler : Tüneller, modelleme, sonlu elemanlarSayfa Adedi : 83Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Nail ÜNSAL
Özet (Çeviri)
vMODELLING OF TUNNEL USING FEM AND A CASE STUDY(M.Sc. Thesis)Hüseyin KÖKÇÜOĞLUGAZİUNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTFinite elements method is a method that is widely used for stress-strainanalysis. In this study, by explaining the tunnelling rock massclassifications and tunnel design criteria, numerical modelling has beenimplemented with finite element method. Deliballı Dam and HPPslardiversion tunnel, which is one of the Susurluk-Orhaneli Creek PowerProjects at feasibility analysis stage, has been chosen as theapplication area. Q and RMR geomechanical rock mass classificationsof the tunnel alignment have been done based on the drilling data andsurface observations by Eİ Numerical modelling of the tunnel hasE.been implemented by utilizing the Phase 2D software, which operatesas per finite elements method. For the analysis, Mohr-Coulomb yieldcriterion have been applied and the resulting stress and strain havebeen calculated. Updating of the laboratory research and 3-D modellingof the tunnel during the execution design and prior to constructionshall be useful.Science Code : 911.1.050Key Words : Tunnel, modelling, finite element methodPage Number : 83Adviser : Prof.Dr. Nail ÜNSAL