Anahtarlamalı güç kaynakları ve televizyonlarda uygulanması
Switching mode power supplies and its application in television
  1. Tez No: 184563
  2. Yazar: MEHMET AKDERE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ivANAHTARLAMALI GÜÇ KAYNAKLARI VETELEVİZYONLARDA UYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet AKDEREGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada anahtarlamalı güç kaynaklarına genel olarak değinilmiştir.Anahtarlamalı güç kaynakların tarihsel değişim ve gelişimi incelenmiştir. Bunaek olarak, televizyonlarda kullanılan bazı anahtarlamalı güç kaynaklarıverilmiştir. Televizyonlarda yaygın olarak kullanılan bir kaynak tipi olan geri-yön anahtarlamalı çevirici (Flyback Converter) özellikle incelenerek 200W'lıkbir uygulama örneği laboratuar ortamında yapılmıştır. Devrenin çalışmasındakarşılaşılan sorunlar incelenmiş ve eklenen devre elemanları ile giderilmiştir.Bilim Kodu : 905.1.035Anahtar Kelimeler : Flyback Çevirici, Anahtarlamalı güç kaynakları, Sınırlamadevresi,Sayfa Adedi : 145Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
vSWITCHING MODE POWER SUPPLIESANDITS APPLICATION IN TELEVISION(M.Sc. Thesis)Mehmet AKDEREGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study switch mode power supplies (SMPS) are generally considered.Their historical change and development are fully investigated. In addition,some SMPS types that are used in televisions are presented. The flybackconverter that is a tv-type SMPS is specifically taken and analyzed. A 200Wprototype is built in laboratory environments. The problems arisen in theoperation of the experimental SMPS are analyzed and then solved with theadditional circuit elements.Science Code : 905.1.035Key words : Flyback Converter, Switching Power Supply, Clamp CircuitTotal Pages : 145Advisor :Yrd.Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL