Depremden zarar görmüş tarihi yapıların güçlendirilmesi
Strengthening of historical monuments damaged by eartquake
  1. Tez No: 184623
  2. Yazar: FATİH ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Deprem Mühendisliği, Mimarlık, Science and Technology, Earthquake Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
DEPREMDEN ZARAR GÖRMÜŞ TARİHİ YAPILARINGÜÇLENDİRİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Fatih ARSLANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETÜlkemiz, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Coğrafikonumu ve zengin tarihsel geçmişi nedeni ile çok sayıda tarihi mimari eserstokuna sahiptir.Bununla birlikte medeniyetlere kucak açmış bu topraklar önemli ve aktifdeprem kuşakları üzerinde yer alır. Geçen zamanın yıpratıcı özelliği yanındadepremlerin yıkıcı etkileriyle bu yapılar harap olup kullanılamaz hale gelmişya da yıkılıp tarihten silinmiştir. Bizlere düşen görev, değeri hiç bir şey ileölçülemeyecek bu eserleri gelecekteki olası çevresel tehditlere karşı korumaktır.Bugün yalnızca bu topraklardaki tarihi yapılar değil, tüm dünya kültür mirasıaynı tehdit altındadır.Bu çalışmanın amacı, depremlerden zarar görmüş, bugün tehdit altındabulunan tarihi yapıların korunması ve ileri nesillere aktarılması içinuygulanabilecek onarım ve güçlendirme yöntemlerinin araştırılması ve buçalışmalarda görev alacak farklı disiplinlere bağlı uzmanların bilinçlenmelerineyardımcı olmaktır. Bu çalışma sekiz bölümde ele alınmıştır.Birinci bölümde konuya genel bir giriş yapılmış, ikinci bölümde koruma vegüçlendirme kavramı ve konu ile ilgili genel yaklaşımlara değinilmiş, üçüncübölümde kültür varlıkları için tanım ve açıklamalar yapılmış, dördüncübölümde tarihi yapıların strüktürel özellikleri ve depremlerin yapılar üzerindeetkileri, beşinci bölümde tarihi yapıların yapısal davranışları, altıncı bölümdetarihi yapılarda güçlendirilme ilkeleri, yedinci bölümde güçlendirme önerileriverilmiş, son olarak sekizinci bölümde öneri ve sonuçlar aktarılmıştır.Bilim Kodu : 804 . 1.085Anahtar Kelimeler : Deprem, tarihi yapılar, güçlendirmeSayfa Adedi : 105Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING OF HISTORICAL MONUMENTSDAMAGED BY EARTQUAKE(M.Sc. Thesis)Fatih ARSLANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTOur country has been the host country for several civilization throughout thehistory. Thanks to its geographical position and rich history, it has lots ofhistorical architectural monuments.Nevertheless, these territories, which has been host for civilizations, are also inimportant and active seismic belts. Besides the abrasive effect of elapsed time,destructive effect of earthquakes has been made these structures ruin andbecome useless or collapse and disappear from the history. Our task is toprotect these historical monuments, whose value cannot be compared withanything else, against possible future environmental threatsToday not only the historical monuments within these territories but also theworld?s cultural inheritance is under threat.The aim of this study is to search for restoration and strengthening methods forthe historical monuments damaged by earthquakes and under threat today tobe protected and passed to the next generations and to help to make consciousthe experts from different disciplines who will be charged within the scope ofthis study. This study is discussed in eight chapters.A General Introduction to the subject is given in the first chapter and in thesecond chapter protection and strengthening concepts and also generalapproach to the subject are discussed, in the third chapter definitions anddescriptions of cultural properties are given and in the forth chapter structuralfeatures of historical monuments and effects of earthquakes on monuments arementioned, structural behaviours of historical monuments is given in the fifthchapter and in the sixth chapter strengthening elements of historicalmonuments and in the seventh chapter strengthening proposals are consideredand finally in the eighth chapter suggestions and conclusions are quoted.Science Code : 804 . 1.085Key Words : Eartquake, historical monuments, strengtheningPage Number : 105Adviser : Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA