Vakumlu betonun dayanıklılığa ilişkin özelliklerinin incelenmesi
Analysis of the properties of vaccuum concrete related to durability
- Tez No: 184636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ivVAKUMLU BETONUN DAYANIKLILIĞA İLİŞKİNÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Osman ÖNALGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETSaha betonları ağır yüklere, yağmur, kar, ve donma-çözülme gibi etkileremaruzdur. Bu etkiler zamana bağlı olarak betonun durabilitesini bozmaktadır.Betonun durabilite kaybını en aza indirmek ve hizmet ömrünü uzatmak içinbetonun kompasitesi artırılmalıdır. Kompasiteyi artırmanın bir yöntemi de, betonavakum uygulanmasıdır.Bu çalışmada 200 x 300 cm boyutlarında, 20 cm kalınlığında ve C 20 sınıfındareferans beton ve 36 dakika süreyle vakum uygulanmış iki farklı betonkullanılmıştır. Açık havada bulunan betonlardan 66 ay sonunda 10 x 15 cmboyutlarında silindirik karot örnekleri alınmıştır. Örnekler üzerinde basınçdayanımı, statik elastisite modülü, poisson oranı tayini, yarmada çekme dayanımı,karbonatlaşma derinliği, kapiler su emme miktarı, birim hacim kütlesi, görünürboşluk oranı, aşınma dayanımı, donma-çözülme tayini deneylerigerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin karşılaştırılması ile betona vakumuygulanmasının, betonun durabilitesine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıcavakum etkisinin betonun basınç dayanımını % 29 oranında artırdığıgözlemlenmiştir.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : vakumlu beton, karbonatlaşma, elastisite modülüSayfa Adedi : 68Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
vANALYSIS OF THE PROPERTIES OF VACCUUM CONCRETERELATED TO DURABILITY(M.Sc. Thesis)Osman ÖNALGAZİ UNİVERSİTYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe area concretes are exposed to heavy burdens, rain, snow, freezing and thawimpacts. These impacts destroy the durability of the concrete in the length of time.The composity of the concrete must be increased in order to minimize thedurability and lengthen the service life of the concrete. One of the methods forincreasing the durability is vacuuming the concrete.In this study, two different kinds of concretes are used. One of them is the referenceconcrete in C20 class with dimensions of 200 x 300 centimeters and the width of 15cm. The other is the vacuum concrete which has been applied vacuum for 36minutes. After 66 months, the cylindrical carrot examples with dimensions of 7,5 x15 cm are taken from the concretes. The experiments of compressive strength,static elasticity module, poisson indication ratio, tension strength, carbonizingdepth, capillary water absorption amount, unit volume mass, visible cavity ratio,corrosion resistance, pressure resistance, freeze-thaw amount indication are carriedout by these carrots. The impacts of applying vacuum on the durability of theconcrete are tried to examine by the comparison of the obtained data. Furthermoreit is observed that the vacuum impact increases the compressive strength of theconcrete in the ratio of 29%.Science Code : 714.1.143Key Words : vacuum concrete, carbonation, elasticity modulePage Number : 68Adviser : Ass. Prof. Osman ŞİMŞEK