İmmobilize fumaraz enzimiyle L-malik asit üretimi
Production of L-malic acid by immobilized fumarase enzyme
  1. Tez No: 184650
  2. Yazar: ÜMMÜHAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ivİMMOBİLİZE FUMARAZ ENZİMİYLEL-MALİK ASİT ÜRETİMİ(Yüksek Lisans Tezi)Ümmühan ERENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETL-malik asit ilaç, gıda ve kozmetik endüstrisinde kullanılan bir kimyasalmaddedir. Literatürde, L-malik asit üretimi çoğunlukla mikroorganizmakullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada, immobilize fumaraz enzimikullanılarak L-malik asit üretimi yapılmıştır. Fumaraz enzimi kitozan jellerineimmobilize edilmiştir. İmmobilize enzim sabit yataklı reaktörde, fumarikasitten L-malik asit üretimi için kullanılmıştır.pH 8,5, 28ºC de sabit yataklı reaktörün bir saat çalıştırılması sonucundafumarat %60,7 oranında L-malat'a dönüştürülmüştür. Fumaratın L-malat'adönüşüm yüzdesi sürekli sistemde %25 değerine azalmıştır ve bu değerde 38saat süren işlem boyunca sabit kalmıştır.Bilim Kodu : 201Anahtar Kelimeler : Fumaraz, İmmobilize Enzim, L-malik AsitSayfa Adedi : 51Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Selma ATEŞ
Özet (Çeviri)
vPRODUCTION OF L-MALIC ACID BY IMMOBILIZED FUMARASEENZYME(M.Sc. Thesis)Ümmühan ERENGAZİ UNIVERSITYINSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTL-malic acid is a chemical material that is used in medicine, food and cosmeticindustry. In the literature, L-malic acid production generally has been carriedout by using microorganism. In this study, L-malic acid production has beendone by using fumarase enzyme. Fumarase has been immobilized in chitosangels. Immobilized enzyme has been used for L-malic acid production fromfumaric acid in packed bed reactor.The conversion yield of fumarate into L-malate was obtained as 60,7% at 28ºC,pH 8,5 for one hour. The conversion of fumarate into L-malate in packed bedreactor was decreased to 25% and then remained stable at this point during 38hours of continuous operation.Science Code : 201Key Words :Fumarase, İmmobilized Enzyme, L-malic AcidPage Number : 51Adviser : Prof. Dr. Selma ATEŞ