Kablosuz ağlarda yönlendirme protokolü ve tıkanıklık denetimi
Routing protocol and congestion control in wireless networks
  1. Tez No: 184674
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ivKABLOSUZ AĞLARDA YÖNLENDİRME PROTOKOLÜ VE TIKANIKLIKDENETİMİ(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet ŞİMŞEKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBu tezde, bilgisayar ağlarındaki en önemli sorunlardan biri olan tıkanıklık elealınmış ve hareketli kablosuz ağlarda tıkanıklık denetimi için bir protokolgeliştirilmiştir. Önerilen protokol talep üzerine çalışmakta ve tıkanıklık olacağınısezdiği anda devreye girmektedir. Benzetim aracı olarak Network Simulator 2 (ns-2) kullanılmıştır. Geliştirilen protokol, C++ programlama dili kullanılarakkodlanmış ve kablosuz ağlarda tıkanıklık denetimi için yaygın olarak kullanılanAODV (Ad Hoc On Demand Distance Vector) protokolü ile benzetim sonuçlarıkarşılaştırılmıştır. Benzetimde değişik yükler altında ağın çalışması incelenmiş veelde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, geliştirilen protokolüntıkanıklık önlemede daha başarılı olduğunu göstermiştir.Bilim Kodu : 902.1.063Anahtar Kelimeler : Tıkanıklık, Yönlendirme, Protokoller, Kablosuz AğlarSayfa Adedi : 69Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Ali AKCAYOL
Özet (Çeviri)
vROUTING PROTOCOL AND CONGESTION CONTROL IN WIRELESSNETWORKS(M.Sc. Thesis)Mehmet ŞİMŞEKGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this thesis, a congestion prevention protocol has been developed for mobilewireless networks. Congestion is the most important problem in computernetworks. The proposed protocol has worked with on-demand method andactivated when it senses that a congestion will occur. Network Simulator 2.29 (ns-2)has been used as simulation tool. The developed protocol has been coded with C++programming language and compared with simulation results of AODV (Ad HocOn Demand Distance Vector) routing protocol. The operation of the mobilewireless network has been investigated under different overheads and obtainedresults have been evaluated. Experimental results show that the developed protocolis more successful for congestion prevention.Science Code : 902.1.063Key Words : Congestion, Routing, Protocols, Wireless NetworksPage Number : 69Adviser : Assoc.Prof.Dr. M. Ali AKCAYOL