Load balancing enhancements to the routing protocol for low power and lossy networks in the internet of things
Nesnelerin interneti için düşük güç kullanan kayıplı ağlarda yönlendirme protokolüne yönelik yük dengeleme iyileştimeleri
  1. Tez No: 540532
  2. Yazar: HIRA NOOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnternet bugün insanların İnternet'inden Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) doğru kaymaktadır. IoT konsepti, akıllı şebekeden otomatikleştirilmiş ölçüm altyapıları (AMI'ler), endüstriyel ve çevresel izleme ağları, bina otomasyonu gibi çeşitli heterojen ağ uygulamalarını içerir. IoT'lerde sensörler ve aktüatörleri barındıran kablosuz uç cihazlar, kablosuz sensör ağları ile erişebildikleri bir ağ geçidi üzerinden İnternet'e bağlanırlar. WSN'lerde, tıkanıklık önemli bir problem olup, bu nedenle artan paket kayıpları, daha düşük iş yapma yeteneği, ve artan enerji israfı dolayısıyla kablosuz sensör uygulamalarının ömür ve performans azalır. IoT uygulamalarının çoğunda, ağ protokolü olarak IPv6 6LoWPAN teknolojisinin kullanılması öngörülmektedir. Yakın geçmişde, İnternet Mühendislik Görev Gücünün (IETF) Düşük Güç ve Kayıplı Ağlar (ROLL) çalışma grubu, 6LoWPAN'lar için RPL isimli bir yönlendirme protokolü geliştirdi. Bu tezde, RPL protokülüne ait olan çok noktadan tek noktaya olarak adlandırılan senaryoda yük dengeleme ve tıkanıklık problemleri irdelenmektedir. Bu çalışmada, Kuyruk Uzunluk Tabanlı Birden Çok Yollu bir RPL yöntemi önerilmekte, bu önerilen yöntemde her düğüm, kök düğüme trafik göndermek için bir ebeveyn yerine birden çok ebeveyn seçmektedir. Simulasyonlar ile önerilen yöntem sınanmış ve farklı durum ve topolojilerde, yük dağılımının iyileşdiği ve paket teslimat oranının arttırıldığı gösterilmişdir.
Özet (Çeviri)
The internet today is shifting from the Internet of people to the Internet of Things (IoT). Particularly, in IoTs, wireless sensors connect edge devices to the Internet via a gateway that provides connectivity between wireless sensor networks (WSNs) and the Internet. IoT includes a variety of heterogeneous network applications ranging from smart grid automated metering infrastructures (AMIs), industrial and environmental monitoring networks to building automation. In WSNs, congestion causes a plenty of impairments such as increased packet losses, lower throughput, and energy wastage thus decreasing the lifetime and performance of wireless sensor applications. IPv6 over Low Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPAN) is envisioned to be used in the majority of IoT applications. Recently, the Internet Engineering Task Force (IETF) Routing over Low power and Lossy Networks (ROLL) working group has proposed a Routing Protocol for Low power and Lossy networks called RPL. RPL is often studied in a multipoint-to-point sink node (MP2P) scenarios. We investigate the load balancing and congestion problem of RPL. RPL suffers from congestion and unbalanced load distribution due to the use of a single path for multipoint-to-point traffic. In particular, we propose queue utilization-based multipath RPL (QU-MRPL). In QU-MRPL, multiple parents are selected based on their queue size information. We demonstrate that QU-MRPL achieves load balance in the network and thus increases the packet delivery ratio.