Bina kullanım amacı ve hareketli yük dağılımının burulma düzensizliğine etkisinin bilgisayar destekli analizi
Computer support analyses of building usage purpose and live load distribution on untidiness twist
- Tez No: 184736
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZETB NA KULLANIM AMACI VE HAREKETL YÜK DAĞILIMININ BURULMADÜZENS ZL Ğ NE ETK S N N B LG SAYAR DESTEKL ANAL ZKAYA, SelçukKırıkkale ÜniversitesiFen Bilimleri Enstitüsünşaat Anabilim Dalı, Yüksek Lisans TeziDanışman: Yrd. Doç. Dr. Orhan DOĞANTemmuz 2006,229 sayfa1999 Marmara Depremi'nden sonra yapılan incelemelerde, binalarınamacının dışında kullanılması ve kat içerisindeki hareketli yük dağılımının üniform(düzgün yayılı) olmaması nedeniyle, ağırlık merkezinin değişebileceğidüşünülmüştür. Binanın ağırlık merkezine göre eksantiristenin arttığı,binanın dönmeye zorlandığı ve ikinci mertebe burulma momenti etkisialtında binanın yıkılmasına sebep olduğu düşünülmektedir.Bu tez çalışmasında Hareketli Yükün Göreli Kat Ötelenmesi veBurulma düzensizliği üzerindeki etkisi incelenmek istenmiş bu amaçlafarklı modeller kullanılarak, bina önem katsayısı ve hareketli yük artırmakatsayısı gibi parametreleri değiştirerek ?Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi?ile SAP2000 ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda BurulmaiDüzensizliği ve Göreli Kat Ötelenmeleri Kontrolü tablolar halindedüzenlenmiştir. Ayrıca her analizde farklı döşemeler farklı hareketli yükve arttırma katsayılarının olduğu var sayılarak incelenmiş ve burulmadüzensizliği tablo ve grafikler halinde düzenlenmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Burulma düzensizliği, eşdeğer deprem yüküyöntemi, göreli kat ötelenmeleri, bina önem katsayısı, hareketli yükartırma katsayısı, düzgün olmayan yayılı yük.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPUTER SUPPORT ANALYSES OF EFFECT OF BUILDING USAGEPURPOSE AND L VE LOAD DISTRIBUTION ON UNTIDINESS TWISTKAYA, SelçukKırıkkale UniversityInstitute of Science and TechnologyDepartment of Civil Eng., M.Sc. ThesisAdvisor: Assist. Prof. Dr. Orhan DOĞANJune 2006, 229 pagesIn the inspections, made after 1999 Marmara earthquake, its considered thatload center could be changed due to usage of buildings out of purpose and ununiform live load distribution on the floor. Its considered that eccentricity increasedaccording to building load center, building was pushed to rotate and caused thebuilding to collapse due to secondary twist moment effect.Purpose of this thesis is to search effect of live load on relative floormovements and untidiness twist. For this aim, building priority index and live loadincrease index...etc parameters changed by using different models and analyzed with“Equivalent earthquake load method”SAP2000. Variable twist and relative floormovement control tables are prepared after the analyses. Also variable twist table andiiigraphics are prepared considering different parameters, live load and increaseindexes on each analyses.KEY WORDS: Variable twist, equivalent earthquake load method, relative floormovements, building priority index, movable load increase index, ununiformdistributed load.iv