Karma kullanımlı merkezlerin kent ve günlük yaşam içerisindeki yeri: İstanbul'dan örnekler
The place of mixed-use centres in urban life and daily life: examples from İstanbul
- Tez No: 184755
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
KARMA KULLANIMLI MERKEZLERİN KENT VE GÜNLÜK YAŞAMİÇERİSİNDEKİ YERİ: İSTANBUL'DAN ÖRNEKLER(Yüksek Lisans Tezi)Melike BİLGİNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmanın amacı; karma kullanımlı merkezlerin oluşum ve gelişimsürecini etkileyen faktörleri ortaya koyarak, kent ve günlük yaşamiçerisindeki yerini İstanbul'daki örnekler üzerinden değerlendirmektir.Karma kullanımlı yapılar metropol kentlerin merkezlerinde artanyoğunluk, mekansal sıkışıklık ve değişen rant değerleri sonucunda;çalışma, barınma, alışveriş, dinlenme ve eğlenme gibi farklı işlevlerinmekansal olarak aynı çatı altında yer aldığı kentsel mekanlardır.Değişen tüketim alışkanlıklarına ve serbest zaman etkinliklerine görefarklılaşan mimari programlara sahip olmaları ve zaman kavramınınöneminin gittikçe arttığı metropol yaşantısının ihtiyaçlarına cevapverebilecek mekanlar oluşturmaları, karma kullanımlı merkezlerin yoğunolarak kullanılmalarına neden olmaktadır. Çağdaş yapı teknolojileriyleinşa edilen kontrollü mekanları içinde barındıran bu merkezler aynızamanda kentliye sosyal ve kültürel etkileşim ortamları sunmakta veyeni bir kent yaşamı modeli önermektedir. Bu tez kapsamında karmakullanımlı merkezlerin kentsel peyzaj içerisindeki yerleri, kentselkullanım kararları, mimari programları ve gündelik hayata etkisitartışılmakta ve dünyadaki bilinen örnekler bu bağlamdaincelenmektedir. Alan çalışmasında İstanbul metropolündeki karmakullanımlı merkez örnekleri belgelenmekte ve tezin ortaya koyduğukavramsal çerçeveye göre değerlendirilmektedir.Bilim Kodu :802.1.099Anahtar Kelimeler :Karma kullanımlı merkez, metropolleşme,tüketim alışkanlıkları, serbest zaman, kamusalmekanSayfa Adedi :134Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Zeynep ULUDAĞ
Özet (Çeviri)
THE PLACE OF MIXED-USE CENTRES IN URBAN LIFE AND DAILYLIFE: EXAMPLES FROM ISTANBUL(M.Sc. Thesis)Melike BİLGİNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThis study aims to evaluate the place of mixed-use centers in urban lifeand daily life by revealing the factors which affect the establishmentand development processes of those centers on the basis of samplesfrom Istanbul. Mixed-use centers are urban artifacts in which functionaland spatial coexistence of functions like working, residing, shopping,resting and entertaining take place under the same roof as a result ofincreasing intensity, spatial problems and changing rent values. Mixed-use centers are used extensively because of the variety of theirarchitectural programs regarding the changing consumption behaviorsand leisure time activities and also because of the adequate respondthey provided for the requirements of metropolis life for which time isan essential concept. These centers provide controlled spaces andclimated with the use of modern technology and also present spacesfor social and cultural interaction and propose a new pattern of urbanlife. Within the context of this thesis the place of mixed-use centers inurban landscape, their land use decisions, architectural programs, andtheir effects on daily life is discussed and examples from all over theworld is analyzed. In the case study examples of mixed-use centersestablished in Istanbul as a metropolitan city are documented andanalyzed within the conceptual framework of these theses. In theconclusion the examples are evaluated and interpreted.Science Code : 802.1.099Key Words : Mixed-use center, metropolization, consumptionbehaviors, leisure time, public spaceNumber of Pages :134Thesis Supervisor : Asst. Prof. Dr. Zeynep ULUDAĞ