Dikili ağaç satış yönteminin değerlendirilmesi
Evaluation of sales methods of standing timber
  1. Tez No: 184756
  2. Yazar: AKGÜN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN VURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
D K L AĞAÇ SATIŞ YÖNTEM N N DEĞERLEND R LMES(Yüksek lisans Tezi)Akgün KARAKAYAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKasım 2006ÖZETBu çalışmanın amacı, dikili ağaç satışı uygulamasında ortaya çıkan temelsorunları belirlemek, konuyla ilgili mevcut yönetmelikleri irdelemek,uygulamanın orman devamlılığına ve üretim kalitesine etkisinideğerlendirmektir.Türkiye'nin yıllık endüstriyel odun üretimi yaklaşık 8 milyon metreküpcivarındadır. Bu üretimin yaklaşık olarak yarısı kereste, maden direği vetelefon direği, kağıtlık odun olarak kullanılmakta, diğer yarısı da lif ve yongalevha üretiminde değerlendirilmektedir. Genel olarak Türkiye'de üretilenendüstriyel odun miktarı artan endüstriyel odun talebini karşılayamamaktadır.Böylece, Türkiye dışarıdan odun ithal eden bir ülke durumundadır.Türkiye ormanlarının %99,5'i devlete ait olduğundan odun üretimi de devlettarafından yapılmaktadır. 1974 yılına kadar devlet ormanlarında yapılanüretim orman köylerine yaptırılmaktaydı. 1974 yılından sonra 6831 SayılıOrman Kanunu'nun 34'üncü maddesinde yapılan değişiklik sonucu ormanköyleri kalkındırma kooperatifleri vasıtasıyla da üretim yapılmaya başlamıştır.Diğer taraftan, orman ürünlerine uygulanan gümrük vergilerininkaldırılmasından sonra Orman Genel Müdürlüğü, orman ürünleri üzerindekitekel konumunu ve iç piyasadaki pazar payını yavaş yavaş kaybetmeyebaşlamıştır. Sonuç olarak artan orman ürünleri ithalatı ile birlikte fiyatlarınucuzluğu, ülke içinde ise üretim maliyetlerinin yüksekliği pazar rekabetiniağırlaştırmıştır.Üretim maliyetlerini azaltmak ve böylece pazar payını elinde tutmak için dikiliağaç satış sistemi, 5038 Sayılı Tamim ile 1996 yılında uygulamaya konulmuştur.Uygulamada görülen aksaklıkların düzeltilmesi için bu tamim 1998 yılında 6057no.lu ve 2004 yılında 6350 no.lu tamimler ile iki kere değişikliğe uğratılmıştır.Bu çalışmada, dikili ağaç satışı sisteminin ormanların devamlılığı, ürün kalitesive üretim maliyetlerinin düşüklüğü bakımından daha iyi bir sistem olduğusonucuna varılmıştır. Buna rağmen, bu sistemde orman köyleri ve ormanköyleri kalkındırma kooperatiflerine verilen bazı haklar kaybolduğugerekçesiyle benimsenmemiştir. Böylece, dikili ağaç satışı sistemi ilgiliuygulamada ki tamimin yeniden değişikliğe uğratılması gerekmektedir.Bilim Kodu : 5.023Anahtar kelime : Dikili ağaç satışı, Orman Ürünleri, Orman DevamlılığıSayfa adedi : 58Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan VURDU
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SALE METHODS OF STAND NG T MBER(M.Sc.Thesis)Akgün KARAKAYAGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2006ABSTRACTThe aim of this study is to evaluate and to determine the major implementationproblems of the standing timber selling system in accord with the existingrelated regulations along with the sustainable forest management, productioncost and the products qualities.The annual industrial wood production of Turkey is approximately 8 millioncubic meters. The half of this production is used for lumber, mine and telephonepoles, pulp wood and, the other half of it is used for fiber and particle boardproductions. In general, the domestic industrial wood production does not meatthe increasing demand for wood and fiber woods in Turkey. Thus, Turkey hasbeen a wood importer country.The 99,5 % of Turkey?s forests belong to the state and thus, the most of thedomestic wood production has been made by the government, Until 1974, thegovernment has been made this forest production by the way of forest villagers.Since then, this production has been done by forest villages developmentcooperatives in accord with modification of the Article 34 of the Forest Law of6831.On the other hand, Forest General Directorate has been started to lost slowlyits monopoly and markets share on selling wood products because of loweredimport forest products custom taxes in recent years. As a result, there has beena heavy reputation on forest products market due to increasing wood productsimport with a low prices as contras to have high price of domestic woodproduction.In order to reduce the forest production cost and to the keep her market sharein hand, the selling of the standing timber forest trees system was put onapplication by the regulation numbered 5038 in 1996. This regulation has beenmodified twice to correct the implication problems in 1998 and in 2004 asregulation number of 6057 and 6350 respectively.In this study, the standing timber selling system is better for forestsustainability and product quality with the reduced production costs than theorder used system has not been accepted by the forest villages developmentcooperatives because of losing some of their benefits from this system regulationas compare to the others. Thus, the existing regulation of the standing timberselling system shall be remodified again.Science code : 5.023Key word : Standing timber selling, Forest products, ForestsustainabilityPage : 58Thesis coordinator : Prof .Dr Hasan VURDU