Değişik kaya birimlerinden üretilen sert kırmataşın beton basınç dayanımına etkisinin araştırılması
Reasearch of the effect of hard aggregates, produced from defferent rock units, on concrete strength
  1. Tez No: 184818
  2. Yazar: ABDULLAH ALTINTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
DEĞİŞİK KAYA BİRİMLERİNDEN ÜRETİLMİŞ SERTKIRMATAŞIN BETON BASINÇ DAYANIMINA ETKİSİNİNARAŞTIRILMASIÖZETGünümüzdeki beton yapılarında aranan önemli bir özellik betonun dayanımının yüksekolmasıdır. Beton dayanımının yüksek olmasıyla birlikte betonun bir çok mekanik vefiziksel özelliklerinin de dayanıma bağlı olarak artmaktadır.Kaliteli bir beton için kendisini % 60-85 oranında oluşturan hammaddelerden agreganında kaliteli olması istenir. Agreganın kimyasal bileşimi, minerolojik yapısı, özgülağırlığı, dayanımı, rengi, boşluk yapısı gibi özellikler agreganın elde edildiği kayacınözelliklerine bağlıdır. Dolayısıyla da bu kayaçların özelliklerinin iyi bilinmesigerekmektedir.Bu tez kapsamında farklı 3 sert kayaçtan elde edilmiş agregalarla birlikte normal betonagregası olan kireç taşı esaslı agregalarla deneyler yapılmıştır. Bazalt, granit, andezit vegri kalker kullanılarak; C-20, C-35, C-50 ve C-90 dayanım sınıflarında ve her bir sınıfiçerisinde kimyasal katkılı, katkısız ve çelik telli beton numuneleri üretilmiştir.Karışımlarda her bir sınıf için çimento miktarları, agrega granülometrik oranları, katkıoranları, S/Ç oranları ve çelik tel miktarları eşit tutulmuştur.Üretilmiş olan karışımlardan alınan numunelere 7 ve 28 günlük basınç dayanımdeneyleri yapılmıştır. Bu deneyler sonucuna göre normal basınç dayanım sınıflarındafarklı sert agrega kullanmış olmanın fazla bir farklılığı olmadığı ancak dayanımsınıfının yükselmesiyle birlikte bazalt agregasıyla üretilen numunelerin özellikle çeliktelli numunelerin daha yüksek basınç dayanımlara sahip olduğu görülmüştür.vi
Özet (Çeviri)
Research Of The Effect Of Hard Aggregates, Produced FromDefferent Rock Units, On Concrete StrengthSUMMARYOne of the important characteristics that concrete expected to meet is strength. With thehigh concrete strength, lots of mechanical and physical properties of concrete dependedto strength, increase.For a high quality concrete, aggregates, which form 60-85 % of the concrete, have to bein high quality. Aggregates? properties such as chemical compound, mineralogicstructure, density, strength, colour, pore structure, depend on the rocks properties thatthey are obtained from. So these rocks? properties have to be well known.In this study experiments are hold with limestone based aggregates, which are normalconcrete aggregates, and with aggregates obtained from three different tough rocks. Byusing basalt, granite and andesite, concrete samples in C 20, C 35, C 50 and C 90classes, and three types in each class; normal, additive used, and steel fibers used, areproduced. Cement amounts, aggregate granulometric ratios, additive ratios, w/c ratiosand steel fiber amounts are fixed in the mixtures for each class.Compression strength experiments are performed on 7 day and 28 day old samplestaken from prepared mixtures. As the result of these experiments it is seen that, use ofdifferent tough aggregates do not have too much difference for normal compressionstrength classes, however with an increase in the strength class, samples produced withbasalt aggregate, especially samples having steel fibers, have higher compressionstrengths.vii