Kuzey Marmara bölgesinin paleomağnetizması
Paleomagnetism of the North Marmara region
  1. Tez No: 184817
  2. Yazar: ÖZLEM MAKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETKUZEY MARMARA BÖLGESİ' NİN PALEOMAĞNETİZMASIİnceleme alanı Kuzey Marmara Bölgesi'ni kapsamaktadır. 15 mevkiden yönlü kayaçörnekleri alınmıştır. Öncelikle tüm örneklerin doğal kalıntı mıknatıslanmaları MolspinMağnetometresinde ölçülmüş ve her örnek MMTD60 aletiyle ısısal temizlemeye tabitutularak ikincil mıknatıslanmalarından arındırılmaya çalışılmıştır. Verilerin momentdeğişim eğrileri, Zijderveld projeksiyonları ve Fisher istatistiği parametreleri gibiişlemleri, paleomağnetik veri analiz programı olan Palmag ve Paleomag programları ilesağlanmıştır. Istranca Bölgesinden alınan Üst Kretase yaşlı kayaçların ortalama sapmave eğim açısı 1870 / -460 derece bulunmuştur. İstanbul Bölgesindan alınan Üst Kretaseyaşlı kayaçların ortalama sapma ve eğim açısı 3480 /400 bulunmuştur. Istranca Bölgesisaat yönünde 70 , İstanbul Bölgesi ise saatin tersi yönünde 120 dönme göstermektedir.Istranca Bölgesi için hesaplanan ortalama enlem açısı 27.40 olarak bulunmuştur.İstanbul Bölgesi için hesaplanan ortalama enlem açısı 22.80 olarak bulunmuştur.Kısırkaya'da ortalama enlem açısı 260 , Riva'da 230 , Poyraz'da ise 200 olarakhesaplanmıştır. Inceleme bölgesindeki paleoenlem açıları ve örnek aldığımız kayaçlarınyaşları gözönüne alındığında Üst Krease zaman aralığında İstanbul Fragmanınıngüneyden kuzeye hareket ettiği, İstanbul Fragmanının bu hareketi sırasında ise IstrancaBloğunun sabit kaldığı söylenebilirix
Özet (Çeviri)
SUMMARYPALEOMAGNETISM OF THE NORTH MARMARA REGIONStudy area is located in the North Marmara Region. Oriented rock samples was takenfrom different 15 sites. First of all, natural remanent magnetisations of all samples weremeasured by Molspin Magnetometer and than thermal demagnetisation threatment wasapplied each sample by MMTD60 instrument. All paleomagnetic parameters anddiagrams were calculeted and drow by Palmag and Paleomag programs. The meanvalue of denclination and inclination of Upper Cretaceus aged samples were optained1870/-460 in the Stranja Region. The mean value of declination and inclination of UpperCretaceus aged samples was measured 3480/400 for the İstanbul Region. Stranja Regionrepresant 70 clockwise rotation. The Istanbul Region shows 120 anti-clocwise rotation.The paleolatitüdes was determined 27.40 for Stranja Region. The paleolatitüde wasdetermined 22.80 for the Istanbul Region. The mean values of paleolitatüde are forKısırkaya, Riva, Poyraz were respectively calculated as 260,230,200. If we consider allpaleolitatüde angels and the ages of rock samples, we can say that the IstanbulFragment have moved from south to north in the Upper Cretaceous time, during thistaime Istranca Block was stable.