Çanakkale bağ alanlarında zararlı salkım güvesi (Lobesia botrana Den.-Schiff)'nin populasyon gelişmesi ve döl sayısının belirlenmesi
Determination of the population development and generation numbers of Lobesia botrana Den.-Schiff on grapes in Çanakkale province
- Tez No: 184819
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZBu çalışma Çanakkale ilinde bağ alanlarında zararlı olan, Salkım güvesi(Lobesia botrana Den.-Schiff. Lepidoptera : Tortricidae)' nin populasyon gelişmesi vedöl sayısını belirlemek amacıyla 2001-2003 yıllarında yürütülmüştür.Bu amaçla, 2001, 2002 ve 2003 yıllarında Çanakkale merkez ilçe İntepebeldesinde 20 dekar olan bir bağ ile Bozcaada ilçesinde her biri 10'ar dekar olan üçbağda cinsel çekici tuzaklar asılarak ergin populasyon gelişmesi izlenmiştir.Aynı zamanda bu bağlarda zararlının ergin öncesi dönemleri de periyodikolarak örnekleme yapılarak izlenmiştir.Çalışmanın sonucunda L. botrana'nın Çanakkale ilinde yılda 3 döl verdiği, 1.döl larvalarının bağda tomurcuk ve çiçeklerde, 2. ve 3. döl larvalarının ise üzümdanelerinde beslendiği saptanmıştır. Ayrıca iklim koşullarına bağlı olarak her yılzararlının populasyon yoğunluğunun değişiklik gösterdiği; sıcaklığın ve rüzgarıntuzaklara düşen ergin populasyonunu etkilediği gözlenmiştir.Anahtar Sözcükler : Lobesia botrana, Bağ, Çanakkale, Feromon tuzağıI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out in Çanakkale province to determine populationdevelopment and the number of generatin of Lobesia botrana Den.-Schiff.(Lepidoptera : Tortricidae) in 2001-2003 years.The feromone traps have been used to determine adult population growing ofpest at 3 vineyards; one of them in Intepe and, two of them in Bozcaada of Çanakkaleprovince.As results, L. botrana has has 3 generations in Çanakkae province. The firstgeneration larvae damaged on bud and flower, the second and the third generation havefound on bunch of grapes. In additon, it was determined that the population density ofpest has different for every year. Temperature and wind are the major factor for adultpopulation which is trapped.The keys: Lobesia botrana, vineyards, Çanakkale, feromone trapsII