Kömür madeni atıklarından elde edilen adsorbentlerle boyar madde ve pestisit uzaklaştırılması
Removal of dyestuff and pecticides with the adsorbents produced from coal mines
- Tez No: 184875
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET MAHRAMANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETKÖMÜR MADEN ATIKLARINDAN ELDE ED LEN ADSORBENTLERLEBOYAR MADDE VE PEST S T UZAKLAŞTIRILMASIBu çalışmada kömür madeni atıklarının K2CO3 ve ZnCl2 ile kimyasal aktivasyonu ileelde edilen adsorbent hazırlandı. En yüksek yüzey alanına sahip adsorbenler pestisitlerive boyar maddeleri uzaklaştırılmak için kullanıldı.Adsorpsiyon kinetik sonuçları Lagergren denklemi ile yorumlanmış ve sabitlerhesaplandı. Tanecikiçi hız sabitleri thiram için bulundu. Denge verileri Langmuirizotermi ile analiz edildi. Termodinamik parametreler hesaplandı.Kolon deneyleri yapıldı ve kolon kapasitesi hesaplandı.Adsorbentle adsorbans arasındaki elektrostatik etkileşimi etkilediğinden boyarmaddelerin uzaklaştırılmasında çözeltinin pH'I önemli rol oynadı. Bazik pH'larda metilyeşili asidik pH'larda ise fenol kırmızısı maksimum seviyede tutulmuştur.K2CO3 kullanılarak elde edilen adsorbentin pestisit ve boyar maddeler için yüksekuzaklaştırma kapasitesi olduğu bulundu.NOT: Bu tez T.C. stanbul Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırma ProjeleriYürütücü Sekreterliği tarafından T-143/06032003 numarası ile desteklenmiştirix
Özet (Çeviri)
SUMMARYREMOVAL OF DYESTUFF AND PESTICIDES WITH THE ADSORBENTSPRODUCED FROM COAL MINESIn this study, some adsorbents were prepared from coal mining waste by chemicalactivation with K2CO3 and ZnCl2 . The adsorbents which have the greatest surfaceareas were used to remove some dyestuff and pesticides.The results of adsorption kinetic were interpreted by Lagergren equation and the rateconstants of adsorption were calculated. The rate constants of intraparticle diffusion forthiram were calculated. The equilibrium data were analyzed using the Langmuirisotherms. The thermodynamic parameters were calculated.Column experiments were carried out and column capacity was calculated .Solution pH was one of the key factors that control the adsorption process of dyestuffsbecause it controlled the electrostatic interactions between the adsorbent and theadsorbate. At basic pH, the adsorption of methly green was maximal and at acidic pHthe adsorption of phenol red was maximal.It was found that the adsorbent produced from coal mining waste using K2CO3 had aquite high adsorption capacity for pesticides and dyestuffs.Note: This work was supported by The Research Found of The University of stanbul.Project number T-143/06032003x