Yüzeylerine ayrık ısıtıcılar yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli kanalda ana akıma karşı yerleştirilen plakanın karışık konveksiyonla ısı transferine etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of effects of a flat plate placed against the main flow on mixed convection heat transfer inside a rectangular cross-section channel with the iscrete heat sources on the walls
- Tez No: 184878
- Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
YÜZEYLERİNE AYRIK ISITICILAR YERLEŞTİRİLMİŞDİKDÖRTGEN KESİTLİ KANALDA ANA AKIMA KARŞIYERLEŞTİRİLEN PLAKANIN KARIŞIK KONVEKSİYONLA ISITRANSFERİNE ETKİSİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Berzan BEZEKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, elektronik elemanları temsil eden, ısı yayan çiplere sahip yataybir kanalda, laminer akış şartlarında, karışık konveksiyon ile ısı transferisürekli şartlarda sayısal olarak incelenmiştir. Elektronik sistemlerinsoğutulması bu sistemlerin güvenli çalışabilmesi için önemlidir. Elektroniksistemin etkin bir şekilde soğutularak, yonga sıcaklıklarının emniyetli çalışmasıcaklıklarını aşmaması, soğutma sisteminin oluşturduğu akış şartlarına,geometrik boyutlara, yongaların yerleşimine ve diğer etkilere bağlıdır.Şimdiki çalışma alt ve üst yüzeylerinde ayrık ısı kaynakları bulunan dikdörtgenkesitli bir kanalda ana akıma karşı yerleştirilen plakanın karışık konveksiyonile ısı transferine etkisini sayısal olarak inceleyen bir çalışmadır. Geometrigereği akış üç boyutludur. Isıtıcıların her biri kare geometrili olarakmodellenmiştir. Problemin çözümünde GAMBIT 2.0 ve FLUENT 6.0 paketprogramları kullanılmıştır. Engelli ve engelsiz durumlardaki ısıtıcı sıraortalama Nusselt sayısı dağılımlarıyla, Grashof ve Reynolds sayılarının akışaetkileri incelenmiştir. Sayısal yöntem ile bulunan, vektörel hız dağılımları vekontur grafikleri şeklindeki sıcaklık dağılımları ayrıntılı olarak sunulmuştur.Elde edilen sonuçlarda en/yükseklik oranı (W/H)' nın azalmasıyla kanaliçerisinde doğal konveksiyon etkisinin ısı transferi üzerinde önemli rol oynadığıve karışık konveksiyonun oluşmasına neden olduğu görülmüştür. Kanal çıkışınakonulan plakanın alt ve üst yüzey ısıtıcı sıcaklıklarını önemli ölçüde azalttığıgörülmüştür.Bilim Kodu : 912.1.080Anahtar Kelimeler :Karışık konveksiyon, Ayrık Isı Kaynakları, Sayısal Analiz,Isı Transferi, Elektronik cihazların soğutulmasıSayfa Adedi : 134Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
NUMERICAL INVESTIGATION OF EFFECTS OF A FLAT PLATEPLACED AGAINST THE MAIN FLOW ON MIXED CONVECTIONHEAT TRANSFER INSIDE A RECTANGULAR CROSS-SECTIONCHANNEL WITH THE ISCRETE HEAT SOURCES ON THE WALLS(M.Sc. Thesis)Berzan BEZEKGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, the mized convection heat transfer has been investigatednumerically under steady flow conditions for the laminar flow in a horizontalchannell with heat dissipating chips representing electronic components. It iswell known that cooling mechanisms are quite important for the safety ofelectronic systems. Keeping the operating temperatures of electronic systemsbelow the limits, by an effective cooling, mechanism is a function of flowconditions created by the cooling system, geometrical dimensions, the locationof heat dissipating chips and other effects.The present study is a numerical analysis of the effects of a flat plate placed at aposition facing the main flow on the mized convection heat transfer inside arectangular cross-section channel with discrete heat sources at the top and atthe bottom. The flow is three dimensional due to the geometry of the problem.Each of the heat sources has been modelled as a square geometry. Thecommercial softwares named as GAMBIT 2.0 and FLUENT 6.0 have been usedfor the solution of problem. The row-average Nusselt number distribution andthe effects of Grashof and Reynolds on the fluid flow have been investigated forboth of the cases with and without a flat plate. The distributions of velocityvectors and temperature contours have been determined numerically and theresults have been presented in detail.The results show that with decreasing the width height ratio(W/H) the effect offree convection plays a more important role and causes the mixed convectionheat transfer. They also show that the plate placed near the exit of channel mayeffectively decrease temperatures of heaters at the top and bottom compared tothose of the channel without any flat plate placed against the main fluid flow.Science Code : 912.1.080Key Words : Discrete heat sources, mixed convection, heat transfer,Numerical analysis, cooling of electronic equipmentPage Number : 134Adviser : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU