Elektronik harp ve sinyal karıştırması
Electronic warfare and signal jamming
- Tez No: 184879
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ivELEKTRONİK HARP VE SİNYAL KARIŞTIRMASI(Yüksek Lisans Tezi)Murat ÖZÇELİKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETİkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana radarlar ve elektronik savaşsistemleri, elektronik alanındaki gelişmelere paralel olarak büyük birdeğişim geçirmiş, ileri elektronik tekniklerin uygulanmasıyla yüksekperformans değerlerine ulaşmıştır. Modern savunma sistemleri büyükölçüde elektronik cihazlardan oluşmakta, gözetleme, iletişim ve silahkontrolü gibi askeri görevler de elektromanyetik bir ortamdagerçekleştirilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak taarruz ve savunmaoperasyonları sırasında elektromanyetik spektrumun etkili kullanımıbüyük önem kazanmıştır.Bu tezin birinci bölümünde, Sinyal İstihbaratı (SIGINT-SignalIntelligence), Elektronik Destek Tedbirleri (ESM-Electronics SupportMeasure), Elektronik Taarruz Tedbirleri (ECM-Electronic CounterMeasure) ve Elektronik Korunma Tedbirleri (ECCM-Electronic CounterCounter Measure) gibi kavramlar tanıtılmış ve elektronik harpsistemleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, gürültükarıştırması ve aldatma tekniklerine dayanan elektronik taarruzsistemleri incelenmiştir. Son bölümde farklı kırılma indisine sahiphedeflerden farklı açılarda yansıyan sinyaller ile bir veri tabanıvoluşturulmuştur. Gürültü karıştırmasının etkisini incelemek üzere MATLABprogramı kullanılarak çeşitli uygulamalar yapılmıştır.Bilim Kodu : 905.1.034Anahtar Kelimeler : Elektronik Harp, Gürültü KarıştırmasıSayfa Adedi : 74Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Erkan AFACANv
Özet (Çeviri)
viELECTRONIC WARFARE AND SIGNAL JAMMING(Ms.Sc.Thesis)Murat ÖZÇELİKGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTRadars and electronic warfare systems have drastically changed sinceWorld War II in parallel with the development of electronics area andhave reached high performance levels with the application of advancedelectronic techniques. Modern defense systems largely consist ofelectronic equipments and military missions such as reconnaissance,communications and weapon control take place in an electromagneticmedium. As a result of this, the effective usage of the electromagneticspectrum during attack and defense operations has gainedconsiderable importance.In the first section of this thesis, the concepts such as SignalIntelligence (SIGINT), Electronics Support Measures (ESM), ElectronicCounter Measures (ECM), Electronic Counter Counter Measures(ECCM) are introduced and a general knowledge is given aboutelectronic warfare systems. In the second section, Electronic CounterMeasure systems which depend on noise jamming and deceptiontecniques are investigated. In the last section, a database whichcontains reflected signals at different angles from several targetshaving different refraction indexes is constructed. For the investigationviiof the effect of noise jamming several applications are realized by usingMATLAB program .Science Code : 905.1.034Key Words : Electronic Warfare, Noise JammingPage Number : 74Adviser : Asst.Prof.Dr. Erkan AFACAN