Development of reinforced PMMA sheets for office furnitures & a new junction detail proposal
Ofis mobilyaları için güçlendirilmiş PMMA levhaların geliştirilmesi ve yeni bir birleşim detayı önerisi
  1. Tez No: 184902
  2. Yazar: SİBEL ÖZÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde değişen ve modern bir anlayış kazanan yaşam tarzları insanlarınmobilyalardan beklenti ve isteklerini farklılaştırmıştır. Modern dünyada mobilyadanbeklenen geçmişteki gibi sadece bir statü göstergesi olması ya da işlevsel olması değil,bunun yanında insanların yaşadığı ortama anlam katma ve kimlik kazandırmaözelliklerine de sahip olması insanların kendinden bir şeyler bulacağı arzu nesnesihaline gelmesidir.Zamanla değişen beklentiler doğrultusunda gelişen tasarım kriterleritasarımcıları geleneksel malzemeler dışındaki malzemelerin araştırılıp kullanılmasınayönlendirmiştir. Camın üretimi ve şekillendirilmesindeki zorluklardan dolayı İkinciDünya Savaşı sonrası dönemde plastik esaslı şeffaf malzemelerin kullanımıyaygınlaşmıştır. Modern görünüşleri ve dayanıklılıklarıyla saydam malzemelertasarımcıların oluşan bu beklentilerini karşılamalarına olanak vermiştir. Çevrebilincinin gelişmesiyle çoğu geri dönüşümlü olmayan plastiklerin gözden düşmesinekarşın, hafif ve yüksek mukavemete sahip olan ama bunun yanında da geridönüşümlü bir malzeme olan, Türkiye'de Pleksiglas markasıyla tanınanPolimetilmetakrilat (PMMA), bu özellikleriyle diğer plastik esaslı malzemelerinarasından sivrilmiş ve mobilyalarda olduğu kadar günlük hayatın da birçok alanındayer almıştır.Bu çalışmada mobilya üretiminde kullanılan şeffaf malzemelerden cam vePMMA yapısal ve birleşim detayları açısından örneklerle karşılaştırılarak birtasarımcı yaklaşımıyla incelenip, mobilya üretiminde kullanılmakta olan birleşimdetayları hakkında bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise ofismobilyalarında cama oranla daha çok tercih edilen pmma levhaya dayanım, çeşitlilikve esneklik açıdan artılar getiren bir malzeme önerisinde bulunulmuştur. Önerilenüründe iki pmma levha arasına konan galvaniz hasır tel sayesinde standart pmmalevhaya oranla daha güçlü, daha esnek özelliklere ulaşmaktadır. Malzemeninoluşturulmasından sonra malzeme, dayanıklılık testine tabi tutulmuştur. Sonuçolarak malzemenin eğilme dayanımı da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays life styles are changing and more modern than before, for thatreason peoples furniture desires are different. In this modern world; furniture usinggain a meaning and play important role than before, it defines peopele?s social statusand their posion in this life.Design criteria are changing and improving everyday because of thisdesigners use different equipments for their desingns. Glass production which isdiffucult to take a shape hence plastic meterials were common after World War II.Modern views and their strength transperent materials satisfied designers desires.After gained environment conclousness same plastics which are non recyling productswere gave up to use. Light and high strength plastic which is a recyling materialPMMA is very common to use PMMA as known as a brand which name is plexiglassin Turkey. Also this plastic materials have very effective features than others….İn this study, transparent sheets, glass and PMMA which are used furnitureproduction were studied. As a designer approach different examples and combinedetails are given.Combine details which are used furniture production wereresearched and PMMA panel's strength,variety and flexibility were suggested as anbeneficial metarial. After the performance, for the office furnitures, there had been asuggestion on a material that brings positive reaction for its endurance, variation andelasticity to the PMMA plate which is more frequently preferred compared withglass. In the suggested material, putting galvanized matting string between the twoPMMA plates resulted in stronger and more elasticity characteristics,compared to thestandart PMMA plate. After the compose of the material, it had been put throughdurability test.As a result the material's bending durability had been calculated, too.