Farklı formlarda zirkonyum oksit (ZrO2) nano partikülleri ile güçlendirilmiş PMMA kaide materyallerinin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some physical and mechanical properties of PMMA denture base materials reinforced with different form zirkonium oxide (ZrO2) nanoparticles
- Tez No: 873506
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı formlarda (tetragonal/kübik) ZrO2 nano partiküllerinin kimyasal olarak polimerize olan kaide materyaline ilave edilerek oluşturulan rezin yapıların transvers dayanım, elastisite modülü, yüzey pürüzlülüğü, renk stabilitesi, su emilimi ve çözünürlüğü üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. İki farklı formda ZrO2 nano partikülleri silan bağlama ajanı (APTES) ile modifiye edildikten sonra ağırlıkça %1 oranında PMMA tozuna ilave edilmiştir. Üretici firmanın direktiflerine uygun toz/likit oranı kullanılarak test örnekleri hazırlanmıştır. ZrO2 nano partiküllerinin silan bağlama ajanı ile kimyasal bağlanması FT-IR analizi ile değerlendirilmiştir. Transvers dayanım ve elastik modül testi için 5 mm/dk kırma hızındaki üniversal test cihazı, yüzey pürüzlülüğü testi için profilometri, renk ölçümleri için spektrofotometre cihazı kullanılmıştır. Su emilimi ve çözünürlüğü testi için desikatör cihazı kullanılmıştır. Her bir alt gruptan iki örnek seçilmiştir ve örneklerin mikro yapısı SEM analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of structure of the resins, formed by adding different forms (tetragonal/cubic) zirkonium oxide (ZrO2) nanoparticles to chemically curing denture base material, on transvers strength, modulus of elasticity, surface roughness, color stability, water sorption and solubility. After two different forms ZrO2 nanoparticles were modified with silane coupling agent (APTES), it was added to PMMA powder 1 % by weight. Test specimens were prepared using powder/liquid ratio according to the manufacturer's instructions. The chemical bonding of ZrO2 nanoparticles with silane coupling agent was evaluated by FT-IR analysis. The universal testing machine with a crosshead speed of 5 mm/min for transverse strength and elastic modulus test, the profilometer for surface roughness test, the spectrophotometer for color measurement was used. Desiccator machine was used for water sorption and solubility test. Two test specimens from each subgroup was selected and the microstructure of the specimens were evaluated by SEM analysis.