Söğüt bölgesi killerinin zenginleştirilerek yer ve duvar karosu bünyelerinde kullanım olanaklarının araştırılması
Concentration of Söğüt district clays and possible use of concentrated clays in floor and wall tile bodies
- Tez No: 184931
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR UÇBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Söğüt Bölgesi kumlu killeri, eleme, manyetik ayırma ve çöktürmeyöntemiyle zenginleştirilerek kullanım alanları ve oranlarının arttırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla Avdanlık, Akçaalan ve Çiğdemlik mevkilerinden alınan 5 ayrı örnek su ileaçılıp elenerek manyetik ayırmaya tabi tutulmuş sonrasında çökelmeye bırakılmıştır.Çökelmeden sonra su atılarak çökelek 3 tabakaya ayrılmıştır.Her bir kil için tüvenan kilden, eleme, manyetik ayırma ve çöktürmedeneylerinden elde edilen ürünlerden örnekler alınmış; bu örnekler yer ve duvar karosubünyelerinde kullanılmaya çalışılmıştır.Çalışmalar sonucunda; Çiğdemlik Kumlu Kili I'in duvar karosunda %12 ve yerkarosunda %6 oranında, Çiğdemlik Kumlu Kili II'nin sadece yer karosunda %6oranında, Avdanlık Kumlu Kilinin duvar karosunda %13 ve yer karosunda %11oranında, Akçaalan Kumlu Kilinin duvar karosunda %14 ve yer karosunda %7oranında, Akçaalan Killi Kumunun sadece duvar karosunda %4 oranındakullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate possible use of Söğüt Region SandyClays in the floor and wall tile bodies after the concentration steps of dispersing,screening, magnetic separation and sedimentation. For this purpose, five different claysamples named Çiğdemlik Sandy Clay I, Çiğdemlik Sandy Clay II, Avdanlık SandyClay, Akçaalan Sandy Clay and Akçaalan More Sandy Clay were taken fromÇiğdemlik, Avdanlık and Akçaalan regions. Samples were sequentially subjected toscreening, magnetic separation and finally sedimentation tests following their initialdispersion in water. After sedimentation water was removed and settled solids wereseparated into three layers.Samples were taken after each step of concentration tests and their use in thewall and floor tile bodies were tested. The results of those tests are summarized asfollowing.- Çiğdemlik Sandy Clay I could be used in a wall and floor tile bodies withratios of 12 and 6%, respectively.- Çiğdemlik Sandy Clay II could only be used in a floor tile body with a ratio of6%.- Avdanlık Sandy Clay could be used in a wall and floor tile bodies with ratiosof 13 and 11%, respectively.- Akçaalan Sandy Clay could be used in a wall and floor tile bodies with ratiosof 14 and 7%, respectively.- Akçaalan More Sandy Clay could only be used in a wall tile body with a ratioof 4%.