Söğüt bölgesi kil yataklarının jeolojisi ve teknolojik özellikleri
- Tez No: 23678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, Seramik Sanayii 'nin ana hammaddelerinden biri olan, killerin jeolojik ve teknolojik özellikleri belirlenerek, Söğüt bölgesi Avdan mevkiinde bulunan ve seramik sektöründe kullanılan kil ocağının jeolojisi ve teknolojik özellikleri incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan numuneler, ülkemizde seramik sanayiinde kullanım bakımından önemli bir yer tutan Bilecik -Söğüt yöresi Avdan mevkii kil ocağından alınmıştır.Numuneler üzerinde yapılan teknolojik incelemeler sonucu, incele nen ocak kilinin, kaolinitik grubu killerden olduğu belirlenmiştir. Seramik sanayiinde, fayans üretiminde kullanılan, Söğüt Avdan mevkii T-115 (Toprak Madencilik 'e ait) kodlu kil ocağının kullanılan kil seviyesinin artırılması, kimyasal ana liz sonuçları değerlendirilerek % 20 oranında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, clays and clay minerals of the Bilecik Söğüt regien have been investigated for the various point of view. The calys are known that they are one of the main row materials used in the ceramic industry. This region is the major clay source of our country for the ceramic industry. After the inspection of these clay samples by using the minerological, optical microscope, chemically analysis it was fount that these clay minerals was belong to the kaolinitic group. Also, the clay mines of Söğüt Avdan regien was inves tigated chemically and geologically. After these experiments the clay production quantity per area of T-115 clay mines which belong to the Toprak Ma dencilik A. S. was increased rate of 20 %.