Biological effects of electromagnetic fields at mobile telecommunication frequencies
Mobil haberleşme frekanslarındaki elektromanyetik alanların biyolojik etkileri
- Tez No: 184974
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Science and Technology, Bioengineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde kullanımları giderek yaygınlaşan cep telefonları ve sayıları gün geçtikçe artanbaz istasyonları, çok yaygın elektromanyetik ışıma kaynaklarıdır. Elektromanyetik alanlarınbilinen birincil etkisi, biyolojik dokularda ısı oluşumudur. Bu etkinin oluşması için yüksekseviyeli elektromanyetik alanların uygulanması gerekir. Ancak, düşük seviyelielektromanyetik alanların da, ısıl etkiler dışında bazı biyolojik etkileri oluşturması sözkonusudur. Bu çalışmada, GTEM (Gigahertz Transverse Electromagnetic) test odası, 945MHz'deki baz istasyonu ışımasının serbest uzay şartlarına uygun şekilde üretilmesi için deneyortamı olarak kullanılmış ve elektromanyetik alanların genç erişkin erkek Wistar albinosıçanlardaki oksidatif strese etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of cellular phones and increasing number of base stations are becoming awidespread source of non-ionizing electromagnetic radiation. The immediate biological effectof electromagnetic (EM) radiation is the generation of heat in the body and it is generallyevident under high levels of electromagnetic energy. However, some biological effects arelikely to occur even at low-level EM fields. In this study, a Gigahertz TransverseElectromagnetic (GTEM) test chamber was used as an exposure environment for plane waveconditions of far-field free space EM field propagation at the GSM Base Transceiver Station(BTS) frequency of 945 MHz and effects on oxidative stress in rats were investigated. Groupsof young adult male Wistar albino rats were kept inside the test chamber for 7 hours/day for aperiod of 8 days.