The importance of technical supervision in industry and its social implications
Teknik gözetimin sanayideki önemi ve sosyal etkileri
- Tez No: 185012
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETTEKN K GÖZET M N SANAY DEK ÖNEM VE SOSYALETK LERMateryal kontrolünün bir çok boyutu vardır. Bu kontrolün sağlanabilmesi içinçeşitli mühendislik bilimleri tarafından bir çok metot önerilmiştir. Bu tezde,materyal kontrolü problemini çözmek için, bilimsel disiplinleri arası bir çalışmakullanılarak materyal bazlı gözetim/denetim teknikleri önerilmiştir. Sonuca ulaştıkçagözetim veya denetimin materyal kontrolünden başka amaçlara da hizmetedebileceğini göreceğiz.Bu kontroller uygun ve uygun olmayan ürünler ile sonuçlanacaktır. Uygunolmayan ürünler materyal, zaman, finans ve iş gücü kayıplarına yol açabilmektedir.Yukarıda anılan problemlerin engellenmesi için üretim ve hizmet firmaları çeşitliönlemler almak zorundadır. Bu önlemlerden bazıları denetim, kontrol, ve gözetimiiçermektedir.lk bölümde problem tespit edilmektedir. kinci bölümde tezde kullanılankavramlar açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde bir gözetim firmasının verebileceğihizmetler, endüstrinin denetimden beklediği temel ihtiyaçlarla karşılaştırılmaktadır.Dördüncü bölümde bu karşılaştırmanın sonuçları verilmektedir. Beşinci bölümde busonuçlar tartışılmakta ve endüstrinin bir gözetim firması kullanarak her iki tarafıtatmin edecek sonuçlara ulaşmasına yönelik yeni bir yaklaşım verilmektedir.Bu tezin amaçları arasında, faaliyetlerin devamlılığının sağlanması, kayıplarınazaltılması, daha iyi kalitede üretim ve bir materyal krizi yaşanmadan çeşitlitedbirlerin ve önlemlerin alınmasıdır.Temmuz, 2006 K.Serhan YÖRÜK
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE IMPORTANCE OF TECHNICAL SUPERVISION ININDUSTRY AND ITS SOCIAL IMPLICATIONSControl of materials has too many dimensions. However, for material control,there are several techniques proposed from various scientific disciplines. In thisthesis, my intent was to propose an interdisciplinary study to overcome thiscontrolling problem by implementing more material oriented inspection techniques.When we reach to conclusion, we will see that inspection will involve morepractices than we may ever think of.Each of these controls can be concluded by conforming products or non-conforming products. Non-conforming products can cause material, time, financialand labor losses as well. In order to avoid these problems in the subjects listedabove, manufacturing and service companies should take several precautions. Theseprecautions may include inspection, control, audit and supervision.In the first part the problem was stated. In the second part the concepts givenabove were detailed. In the third part the capabilities of an inspection company werecompared with the basic needs of industry from inspection. In the fourth part theresults of comparison were given. In the fifth part, these results were discussed and anew approach of the manufacturing companies in engaging an inspection companyfor the fulfillment of the inspection function to the satisfaction of both entities.The purposes of this thesis; are maintaining the continuity of operations,minimizing the losses, manufacturing with better quality, takingpreventive/proactive measures against probable material crisis.