Elektirik kumanda laboratuvarı PLC eğitim seti tasarımı
The design of electric conrol laboratory PLC education set
  1. Tez No: 185046
  2. Yazar: KADİR GÜSÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETELEKTRİK KUMANDA LABORATUVARI PLC EĞİTİM SETİTASARIMIGünümüzde kumanda sistemlerindeki gelişmelere paralel olarak PLC cihazınınkullanımı gün geçtikçe artmaktadır. PLC' nin kullanılmasının teknolojiküstünlüklerinin yanında, ileri seviyede ve karmaşık kumanda sistemlerindemaliyetleri de azalttığı görülmektedir.Laboratuvar ortamında uygulamalı olarak yapılan PLC eğitimi, meslekiokullarda eğitim gören öğrencilerin bu konudaki verimliliğini artıracaktır.Bu amaçlabu tezin konusu olan elektrik kumanda laboratuvarı PLC eğitim seti tasarlanmıştır.Setin içerisinde temel seviyede PLC eğitimi için gerekli olan PLC, girişelemanlarından; yaklaşım sensörleri, butonlar, anahtarlar, çıkış elemanlarından; DCröleler, DC motor, lambalar ve alarm, giriş ve çıkış sinyallerini görmek için led'lerkullanılmıştır. Kullanılan bu elemanlar set içerisinde sabitlenmiş ve uçları setinüzerine çıkarılmıştır.Bu sayede öğrencilere PLC' nin programlanması ve set üzerindebulunan devre elemanlarının bağlantısı ile ilgili eğitim verilebilecektir.Set içerisinde PLC eğitimi ile birlikte sette kullanılan yaklaşım sensörlerindenendüktif sensör, kapasitif sensör ve optik sensör ile ilgili eğitim de verilebilecektir.Setin üzerinde bulunan PLC' nin çıkış uçlarına DC röleler bağlanmıştır. Busayede PLC' nin çıkışları korunmuş olacak ve rölelerin kontakları kullanılarak setharicinde kumanda uygulamaları yapılabilecektir.Ayrıca set üzerindeki yapılabilecek deneyler için sadece doğru gerilimgereklidir.Bu gerilim set içerisine yerleştirilen güç kaynağı tarafındansağlanacağından dışarıdan başka bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmayacaktır.Setin içerisinde Siemens firmasının üretmiş olduğu S7-200 CPU 222 PLCkullanılmıştır, bu PLC temel seviye eğitimi için yeterlidir.Mart, 2006 Kadir GÜSÜN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTELECTRİC CONTROL LABORATORY PLC EDUCATİON SETOF DESIGNThe use of PLC has been increasing day by day being parallel to progress in thesystems of controls nowadays.Besides having technological advantages of usingPLC, it also decreases the prices in the advanced level and complex control systems.The PLC education, which is done by practising in the laboratories, willincrease the success of the students in this subject who attend to vocational highschools.For this aim, the electric control laboratory PLC education set, which is thesubject of this thesis, is considered.Inside the set PLC entry elements which are necessary for PLC education in thebasic level;such as approach sensors, buttons, keys also exit elements such as;DCrelays, DC motors, lambs and LEDS(light emitting diode) are used in order to seealarm,entry and exit signals.These elements are fixed in the set and their tips areuplifted on to the set. So, students will be given education about programming ofPLC and connection of the circuit elements on to the set.Inside the set,in addition to PLC education students will be given educationabout some approach sensors such as enductive sensors, capasitive sensors and opticsensors.DC relays are connected to the PLC?s exit tips on the set.So, PLC?s exits willbe saved and control practises will be done except set by using the contacts of relays.Also,just correct tension is needed for the experiments that can be done on thetest.Because this tension will be provided by the power source which will be put intothe set, there will be no need to another power source out of the set.Inside the set S7-200 CPU 222 PLC was used that the SIEMENS firmmanufactured.The programming and using of this PLC is quite simple, because ofthis it will make learning easier and it will also be enough for the education at thebasic level.March, 2006 Kadir GÜSÜN