Adsorpsiyonlu güneş enerjili sistemlerde ekserji analizi
Exergy analysis of solar energized adsorption systems
- Tez No: 185045
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZETADSORPS YONLU GÜNEŞ ENERJ L S STEMLERDE EKSERJANAL ZÜlkemiz enerji kaynakları bakımından günümüzde büyük bir oranda dışabağımlıdır. Fosil menşeyli kaynakların kısa sürede tükenebileceği göz önünealınacak olursa, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi daha iyianlaşılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları sadece enerji açığı açısındandeğil, doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi açısından da oldukça önemlidir.Tüketicinin bilinçlendirilmesi yolu ile elde edilecek enerji tasarrufu da, maliyetidüşük olan önemli bir enerji kaynağıdır. Bu veriler ışığında, Türkiye'nin yenienerji politikaları üretmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.Ülkemizde coğrafi konumu nedeni ile yenilebilir enerji kaynakları arasındagüneş enerjisi yönünden oldukça şanslıdır. Ortalama olarak güneşten, yıllık36.106 taş kömürüne eşdeğer enerji sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Yıldayaklaşık 2640 saat güneş alan yurdumuzda ortalama güneş enerjisi miktarı 100cal/m2 nin üzerindedir.Ekserji analizi; enerji kayıplarının yerini ve büyüklüğünü, kullanılamazenerjiyi ve mevcut kaynakların verimsiz kullanılmalarını başarıyla tespit eder.Ekserji kavramı esas alınarak enerji dönüşümlerinin gerçek verimliliğini veverimsizliği oluşturan süreç ve ekipmanları saptayabiliriz.Bu çalışmada; Güneş enerjili adsorpsiyonlu gündüz soğutma sistemiincelendi, bu sistemdeki elemanlar ünite ünite ele alınıp ekserji analizi uygulandıve uygun bir bilgisayar programı yazıldı. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerektartışıldı.Mart,2006 Volkan COŞKUN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXERGY ANALYSIS OF SOLAR ENERGIZEDADSORPTION SYSTEMSToday,our country is depended on abroad for energy sources. If it is consideredthat petroleum would be run out of source, the importance of alternative energy andrenewable energy would be understood. Renewable energy source is important notonly in point view of energy shortage but also is important for humanbeing?s healthand for environment. The energy which is saved by rendering consumer?s consciousis one of the other cheap energy source. Under light of these information , it is anobligation for Turkey to make new energy policies.Our country is very lucky for solar energy because of its geographical position.From the sun, in avarage, we could take a quantity of energy which is equal to theenergy that could be gotten from 36x106 tons of coal. Solar energy quantity isapproximately about 100cal/m2 even our country takes solar energy for 2640 hours ayear.Exergy analysis; can successfully found out the wasted energy quantity and itsplace, unusable energy and the unefficiently usage of current energy source. Ifexergy conception is concidered, the unefficent energy transformation and theprocesses which cause unefficent usage could easily found out.In this study; solar energized adsorption day cooling system has been studied.Each unit of this system was considered according to exergy analysis and a softwaredesigned for that study to calculate the results and to talk over that results.March,2006 Volkan COŞKUN