Modern kontrol laboratuvarı için mikro denetleyici tabanlı deney setinin tasarımı ve uygulama yazılımının geliştirilmesi
Development of the microprocessor based experiment kit and automation of use process for a modern control laboratory
- Tez No: 639500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, 32 bit ARM mimarisine sahip STM32F4 mikrodenetleyicisi ile bir deney seti tasarlanmış, simule edilmiş ve geliştirilmiştir. Bu deney seti, kontrol, elektrik ve elektronik laboratuvarında kullanılabilecek, mikrodenetleyici programlamayı uygulamalı bir şekilde öğrenme imkânı sağlayacaktır. Özellikle günümüz teknolojisinde önemli bir yeri olan ARM tabanlı mikrodenetleyiciler, gömülü sistemler üzerine eğitim veren okullarımızda yaygınlaşmaktadır. ARM mimarisini öğrenmek, öğretmek ve test etmek isteyenler için bu çalışmada gerçekleştirilen deney seti, bu alandaki eğitimleri destekleyici özelliğe sahiptir. Sistem, yazılım ve donanım olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Donanım kısmında; DC motorlar için farklı yüklerde PID ile hız kontrolü yapabilen bir deney sistemi ve diğer deney düzeneklerinin bir mikrodenetleyici ile kontrol ve kumandasını uzaktan yapabilen bir otomasyon sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yazılım kısmında, donanım kısmında kumanda edilen deney setleri için bir yönetici arayüzü ve veri tabanı geliştirilmiştir. Yazılım kısmının geliştirilmesinde Matlab Simulink ve Visual Studio programları kullanılmıştır. Donanım kısmının veri aktarma yöntemi RS-232 veya USB olarak belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında oluşturulan otomasyon sistemine ayrıca farklı deney sistemleri ve donanım eklenebilecektir. Deney seti, bu çalışmada sürecinde geliştirilen bir arayüz ile kontrol edilebilmektedir. Kullanıcı, arayüz ve kart okuma sistemi ile öğrenci bilgi veritabanı üzerinde oluşturabilmekte ve geliştirilen algoritma ile öğrenci sadece sorumlu olduğu derslere dair deney setlerine erişim sağlamaktadır. Hazırlanan program ve algoritma öğrencilerin yoklama listesini arşivleyebilmekte ve geçmişe yönelik öğrencilerin çalışma süreçlerini takip etme imkânı sunmaktadır. Geliştirilen iki aşamalı kart okuma sistemi arıza takibi, kimlik yönetimi ve laboratuvar ekipmanı denetimini sağlayabilmektedir. Bu çalışma ile öğrencilerin uygulama derslerinde laboratuvarı daha verimli kullanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an experiment set was designed, simulated and developed with the STM32F4 microcontroller with 32-bit ARM architecture. This experiment set will provide an opportunity to learn microcontroller programming in a practical way that can be used in the control, electrical and electronic laboratory. Especially ARM based microcontrollers, which have an important place in today's technology, are becoming widespread in our technical schools providing education on embedded systems. The experimental set realized in this study for those who want to learn, teach and test ARM architecture has the feature of supporting the studies in these subjects. The system consists of two parts: software and hardware. In the hardware section; An experimental system for DC motors that can control the speed with PID at different loads and An automation system that can control other experiment sets with a microcontroller have been designed and implemented. In the software section, an administrative interface and database have been developed for the experiment sets controlled in the hardware section. Matlab Simulink and Visual Studio programs were used in the development of the software part. The data transfer method of the hardware part has been determined as RS-232 or USB. Different experimental systems and equipment can be added to the automation system created within the scope of this study. The experiment set can be controlled with an interface developed in the process of this study. The user can create on the student information database with the interface and card reading system, and with the developed algorithm, the student provides access to experiment sets related to the courses he or she is responsible for only. The program and algorithm can archive the attendance list of the students and offers the opportunity to follow the studying processes of the students. The developed two-stepped card reading system can provide fault tracking, identity management and laboratory equipment control. With this study, it is aimed that students use the laboratory more efficiently in training courses.