Measuring the performance and effects of marketing activities committed to company strategies
Şirket stratejileri doğrultusunda pazarlama aktivitelerinin performansının ve etkilerinin ölçümü
- Tez No: 185050
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Artan rekabet ortamında her sektördeki firmaların fark yaratmak ve marka bilinirliliğini arttırmakamacıyla yaptıkları pazarlama yatırımları ve bu yatırımların sonucunun ölçülmesi en önemli uzunvadeli stratejik yönelimler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada `Ölçemezsen iyileştiremezsin'gerçeğinden de yola çıkılarak çeşitli pazarlama stratejileri ele alınmış, son trendler değerlendirilmişve de çeşitli örnekler ile ideal bir pazarlama modeli üzerinde durulmuştur. Bu modelin etkilerininnasıl ölçülmesi, takip edilmesi ve iyileştirilmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca markayayapılan yatırımlar dahilinde, tanıtım ve reklam çalışmaları dışında özellikle satış noktalarında yapılanyarışma ve uygulama içerikli pazarlama ve iletişim aktiviteleri de göz önünde bulundurulmuş,etkilerinin nasıl ölçülebileceği üzerinde çalışmalar yapılmıştır. En fazla bilinen ve pazarlamanın entemel kuralı 5P ışığında önemli açılımlar yapılmıştır.Marka bilinirliliği, marka sadakati, müşteri memnuniyeti gibi çeşitli soyut kavramların ön planaçıktığı değerlendirmelerde bu kavramların ölçülmesinde en başarılı araçlardan biri hiç şüphesiz pazararaştırmalarıdır. Türkiye'de özellikle elektrikli el aletleri pazarında bu tarz araştırmaların pek fazlauygulaması yoktur. Bu pazarda lider konumdaki uluslararası bir firmada yapı marketler satış kanalıiçin bir pazar araştırması uygulanmış ve bu tez çalışmasında detaylıca sunulmuştur. Araştırmanınhazırlık, uygulama, sonuçların toplanması ve değerlendirilmesi safhaları hassasiyetle incelenmiştir.Söz konusu araştırma sonuçları, pazar dinamikleri, müşteri profilleri ve pazar şartları beraber olarakgözden geçirilmiş ve çeşitli yorum ve tespitler hazırlanmıştır. Ayrıca bir sonraki adım olarakçıkartılan sonuçların şirket stratejileri dahilinde yıllık pazarlama planlarına nasıl dahil edilebileceğitartışılmıştır. Değerlendirmeler sırasında istatistiksel bir metod ile en önemli ölçüm kritelerinden olan`İlk akla gelen marka' sorusunun sonuçları ayrı bir açıdan el alınmış ve marka bilinirliliğinin satışnoktalarına bağımlı olup olmadığı test edilmiştir. Ve son olarak da pazarlama aktivitelerininölçülmesi ile ilgili otoriter görüşler sunulmuş, muhtemel konular tartışmaya açılmış ve özellikleyapılan Pazar araştırması ile ilgili geliştirme potansiyelleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Competition is getting fierce in a continuous manner and companies are working hard todifferentiate with their competitors and increasing their brand awareness and therefore measuring theresults of their ambitious marketing investments is becoming one of the major long term strategictargets to be achieved. Throughout this work, we started from the fact that“if you can't measure, youcannot improve”and we have investigated some of the marketing strategies and latest trends and afterthat we have worked on various examples and an ideal marketing model and also how the results andeffects of this model to be measured, followed and improved. Not only general advertisement andbrand recognition increasing efforts have been visited within the concept of investing into the brandequity, but also contest and product trial kind of point of sale marketing and communication activitieshas been taken into account and investigation on how to measure their results has been conveyed.Important results have been reached with the help of widely known fundamental marketing tools 5Pand 4S.Brand awareness, brand loyalty, customer satisfaction are concepts we hear a lot about themnowadays and marketing surveys are undoubtedly one of the best available tools for measuring theseparameters. There are not so many marketing surveys in the field of power tools in Turkish market. Amarketing survey has been conducted for the leader multinational company in the market throughoutthe DIY market chains sale channel and has been presented in this work in detail. Preparation,application, collection of the results and their evaluation process has been investigated thoroughly.Market dynamics, customer profiles and market conditions have been analyzed taking theirinteractions into account and various comments have been made on these results. These results havebeen taken as leading indicator for the future strategy of the company and it has been argued on howto implement these results into yearly marketing plans. Within this concept, one of the mostly usedmeasuring criteria of“the first remembered brand”has been analyzed with a statistical method and ithas been investigated if the brand awareness is dependent on the location or not.Last but not the least, valuable comments from the literature has been presented and some of thepossible argument topics has been proposed and also potential improvements to the work done hasbeen suggested.