Değişik ekolojik koşullarda saksı toprağında bulunan alerjik küf florasının saptanması
Determination of allergic mold flora found in flower pot soil under different ecological conditions
- Tez No: 185049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETDEĞİŞİK EKOLOJİK KOŞULLARDA SAKSITOPRAĞINDA BULUNAN ALLERJİK KÜF MANTARIFLORASININ SAPTANMASIKüf mantarları bina içlerine girdiklerinde gelişip çoğalabilecekleri çok farklıortamlar bulabilmektedirler. Bunların arasında; elbette saksıda yetiştirilen süsbitkilerinin toprağı ile hemen her çeşit malzemeden yapılmış saksının iç ve dışyüzeyleri küf mantarlarının yerleşip gelişebilecekleri muhtemel mükemmel ortamlarıoluşturabilmektedir.Bu araştırma, İstanbul'da belli bölgelerden alınan saksı toprakları ile yapılmışve tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. Bu çalışmada bazı ev veişyerlerinde bulunan süs bitkilerine ait saksı topraklarının mikolojik kaliteleriincelenmek üzere laboratuarlarımıza getirilip saksı toprağı örneklerinin analizsonuçları değerlendirilmiş ve sonuçlar kayda alınmıştır. Örneklerin toplanması,mikolojik analizler için kullanılan besiyerlerinin seçimi ile hazırlanması, mikolojikanalizler için örneklerin hazır hale getirilmesi, ekim ve inkübasyon işlemleri, yapılanmikolojik analizler sonrası örneklerdeki mikolojik kirlilik miktarının hesaplanmasıve ayrımı yapılan küf mantarı suşlarının tanımlanma işlemleri ilgili literatür ışığındayapılmıştır.Araştırmamızda 100 saksı toprağı üzerinde yapılmış olan mikolojikanalizlerin sonuçları incelendiğinde, toplam 144 küf mantarları suşunun tanımlandığıgörülmektedir. Ayrımı yapılan küf mantarlarının toplam 43 adedi Penicillium cinsineait suşlar olup bunların da 27 adedi P. chrysogenum türüne aittir. Saksı toprağıörneklerinden 34 tanesinden toplamda 38 adet Aspergillus cinsine ait suşun ayrımıyapılmış ve tanımlanmıştır. Bu ayrımı yapılan Aspergillus cinsleri içerisindeIVA. glaucus cins serisine ait olan A. chevalieri var. intermedius , A. echinulatus, A.poliferans, A. repens, A. ruber, Eurotium amstelodami ve Eurotium chevalieri olmaküzere toplam 13 küf mantarının en baskın karakter olduğu izlenmiştir. Mikolojikanalizi yapılan saksı toprağı örneklerinden elde edilen esmer küf mantarları olaraktanımlanan Dematiaceous hyphomycetes (esmer emeç iplikli küflerin oluşturduğu)aile formuna ait olan ve bulundukları ortama melanin ya da di-hidroksi naftalen-melanin boyar renk maddesi salan toplam 57 suş çalışmamızda %50'lik bulunmasıklığı ile baskın mantar florası olarak saptanmıştır.Sonuç olarak; kapalı alan ya da yaşanılan ortam atmosferine ait küf mantarıkontaminasyonu insan sağlığı için tehdit edici bir risk faktörü olmaya devametmektedir.Mart 2006 Aydın ÇÖLV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION OF ALLERGIC MOLD FLORAFOUND IN FLOWER POT SOIL UNDER DIFFERENTECOLOGICAL CONDITIONS.When molds get ingress inside of the buildings, they are able to find verydifferent types of environment sothey can develop and reproduce. Among these,themost perfect environment for the settling and development of the molds is the soil ofthe ornoment flowers grown in pots and the iner and outer surfaces of the pot whichare mode up of nearly any kind of material.This research is done with flower pot soils taken from different regions ofİstanbul and it is panned as a definitional type study. In this study there has beentaken soil from flowerpots of ornament flowers from some houses and workplaces.In order for their mycotic quality to be examined,the taken soils have been brought toour laboratories and the final results of the specimen have been evaluated andregistered. The operations in relation with: the collection of the spec.men; theselection and preparation of the media used for mycologic analysis; the preparationof the specimen for mycologic analysis; seeding and incubating operations; thecalcullation of the mycologic quantity after the performed mycologic analysis andthe difinition of the distinguished mold species were all done by the help ofliterature.There were done mycologic analysis in our research over 100 flowerpot soils,and when the results were examined, there were 144 mold species defined in total.Of the differentiated molds there were 43 types in total belonging to the Penicilliumgenus, and of these, 27 ones belonged to the family of P.chrysogenum. From 34specimen of the flowerpot soils there were 38 units of the Aspergillus genusdifferentiated and defined. Among the molds belonging to the Aspergillus genusVIthere was A.glaucus and its series defined, such as: A. chevalieri var. intermedius ,A. echinulatus, A. poliferans, A. repens, A. ruber, Eurotium amstelodami andEurotium chevalieri,making up a total of 13 molds, which were observed to have themost dominant character. During the mycologic analysis done to the pot soilspecimen there were derived sworty molds which were defined to belong to theDematiaceous hyphomycetes family (which produce sworty thready molds) andwhich secretes melanin or di-hidroxy naphtalen-melanin dying color in the mediathey are found. In our research they were found to be 57 in total and by comingacross with a 50% frequancy they show themselves to be a dominant flora mold.As a result the mold contamination of the closed areas or of the livingatmospheric environments, contenue to be a threatening risk factor for the people?shealth.March 2006 Aydın ÇÖLVII